niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 21 listopad 2012 15:22

Filmy Świata w 5 miastach

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Wyprawa do Xingu", jeden z filmów pokazywanych na festiwalu "Wyprawa do Xingu", jeden z filmów pokazywanych na festiwalu fot. filmyswiata.pl

Festiwal Filmy Świata Ale Kino+ odbędzie się w pięciu największych miastach w Polsce. Aż 17 filmów z tej imprezy będzie pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Zobaczymy fascynujące filmy z Izraela i niezwykłe obrazy z Brazylii.

Festiwal Filmy Świata Ale kino+ potrwa od 22 listopada do 3 grudnia. Zaprezentuje najlepsze filmy, których na co dzień nie możemy zobaczyć w naszych kinach. Festiwal zabierze swoich gości w podróż przez Amerykę Łacińską, Bliski i Daleki Wschód oraz Afrykę. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć filmy wyświetlane i nagradzane na najważniejszych filmowych festiwalach – m.in. w Cannes, Wenecji, San Sebastian i Toronto.
Festiwal odbędzie się w Polsce już po raz ósmy. Filmy Świata Ale Kino+ pojawi się w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. Organizatorami festiwalu są kanał filmowy Ale Kino+ oraz AP Mañana.
Cały program składa się z 20 filmów fabularnych, spośród których aż 17 będzie miało podczas tego wydarzenia swoją polską premierę. Organizatorzy wybierają filmy spoza „świata zachodniego". Jak zapewniają, wybrane filmy dzięki swej oryginalności i świeżości są ważnym źródłem inspiracji, doznań oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku.

 

Najpełniej reprezentowane będą kinematografie Brazylii i Izraela. Widzowie będą mogli zanurzyć się w fascynujący świat chasydów, zobaczyć codzienną walkę o przetrwanie w ekstremalnych warunkach klimatycznych i przyjrzeć się perspektywie wojny, która przenika wszystkie sfery życia Izraelczyków. Zobaczymy też 5 tytułów zgłoszonych do Oscarowych nominacji w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Będą to: „Pragnienie miłości" Michela Franco, „Klaun" w reżyserii Seltona Mello, izraelski kandydat do Oscara „Wypełnić pustkę", argentyński „Jak mam na imię" i marokański film „Życie na sprzedaż".
Brazylia w ostatnich latach wyrasta na globalną potęgę – zarówno ekonomiczną, jak i kulturalną. Aby ją bliżej poznać, warto zobaczyć filmy prezentowane podczas festiwalu. Oprócz „Klauna" obejrzymy „Wszystkich mężczyzn Weroniki", „Sąsiedzkie dźwięki" czy „Wyprawę do Xingu". Wszystkie te filmy zostały obsypane nagrodami bądź były pokazywane podczas międzynarodowych festiwali filmowych.
W Warszawie festiwal potrwa od 22 do 29 listopada. Filmy wyświetlane będą w kinie Muranów i kinie Luna.

{jumi [*7]}

a