sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
środa, 07 listopad 2012 11:37

DokumentART łączy Polskę i Niemcy Wyróżniony

Napisane przez jw/ mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
DokumentART łączy Polskę i Niemcy mat. organizatora

Szczecin i Neubrandenburg – to miasta-gospodarze 21. Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART. Impreza potrwa od 13 do 20 listopada. Oprócz konkursu na najlepszy film dokumentalny w programie festiwalu znalazły się projekcje filmów pełnometrażowych i krótkich, a także dyskusje z udziałem publiczności.

Festiwal gościć będzie słynnych i twórców filmowych, osobistości ze świata kultury i fanów dokumentu z Polski i Niemiec. Impreza odbywa się jednocześnie w Szczecinie i Neubrandenburgu. Każdy kraj ma odrębny program, ale są w nim także punkty styczne. Dzięki temu możliwa jest dyskusja o polsko-niemieckim pograniczu.

Tematyka relacji między Polską a Niemcami będzie poruszana podczas pokazu pod hasłem "Wspólne Granice" i panelu dyskusyjnego. Goście festiwalu będą też mogli zapoznać się ze współczesnymi niemieckimi dziełami filmowymi w ramach pokazu "Krótkie metraże z Europy i Świata – współczesne kino niemieckie". Nowe spojrzenie na historię dwóch krajów da cykl projekcji i dyskusji z zaproszonymi gośćmi pod hasłem "Historia-Polityka-Film".
Inauguracja 21. dokumentART odbędzie się w studiu TVP Szczecin. Wydarzenie to poprowadzi Michał Chaciński. Po części oficjalnej zaplanowano polską premierę wielokrotnie nagradzanego na całym świecie filmu „Poster Girl" w reżyserii, nominowanej w 2011 roku do Oskara, Sary Nesson.

Najważniejszą częścią festiwalu jest Europejski Konkurs Filmów Dokumentalnych. Do połowy lipca organizatorzy imprezy zbierali filmy, spośród których wybrano te, które zobaczymy na festiwalu. Oceni je międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą: Anu Kuivalainen, Hila Peleg, Rainer Komers, Andris Gauja oraz Piotr Stasik.
Organizatorzy imprezy zaplanowali również retrospekcję filmów Bogdana Dziworskiego oraz pokazy filmów z festiwalu „Provinziale". Oprócz klasycznych filmów dokumentalnych w poszczególnych festiwalowych sekcjach zobaczymy filmy eksperymentalne, animacje oraz filmy nakręcone telefonami komórkowymi.

{jumi [*7]}

a