sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
piątek, 03 kwiecień 2015 10:04

Co dalej z innowacyjnością?

Napisane przez jacekjaniszewski.blog.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilkanaście lat dyskusji na temat innowacyjności polskiej gospodarki zaowocowało zwiększeniem świadomości jej znaczenia wśród przedsiębiorców, a także rozwojem wielu innowacyjnych firm. Nie doprowadziło jednak do zniesienia najpoważniejszych barier hamujących rozwój innowacyjności w Polsce – to główne wnioski z tegorocznego Welconomy Forum in Toruń, które odbyło się 2-3 marca br.

Na Forum gościliśmy ponad dwa tysiące gości, wśród nich znaleźli się m.in. premierzy, byli i obecni ministrowie, ambasadorzy, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji i biznesu oraz liczne grono dziennikarzy. Dobra frekwencja zawsze cieszy, a szczególnie, gdy tematem przewodnim jest innowacyjność – klucz do wysokiej konkurencyjności polskiej gospodarki. Tak duże zainteresowanie potwierdza, że wciąż trzeba o niej rozmawiać. Każda dyskusja to okazja do starcia poglądów, burzenia stereotypów, przełamywania barier – a tych w obszarze innowacyjności wciąż nie brakuje. Skandalem jest, że pomimo trwających od wielu lat debat nie doczekaliśmy się reformy prawa, które zachęcałoby przedsiębiorców do inwestowania m.in. w tworzenie innowacyjnych spółek. Bariery administracyjne i podatkowe powodują, że wielu firmom wciąż wygodniej kupić gotowe technologie zagranicą zamiast rozwijać je w Polsce. Absurd. W trakcie Forum pojawiły się również zarzuty, że nie promuje się nowinek technicznych w Polsce. Może problem rozwiązałoby wprowadzenie mechanizmów, które preferowałby polskie rozwiązania w sytuacji, gdy do wyboru są dwa o tej samej jakości i możliwościach?

Innowacyjność wymaga współpracy nauki i biznesu – słyszymy często. Ech...... to piękne hasło i często nic ponadto. Głosy niektórych uczestników Forum potwierdzają smutną prawdę, że nauka i biznes to w wielu przypadkach wciąż dwa różne światy, z których jeden (proszę zgadnąć który) mentalnie zatrzymał się jakieś 50 lat temu. Jaskółką (oby uczyniła wiosnę) była postawa rektora UMK na Welconomy Forum – dzielnie walczy, aby szerzej otworzyć uczelnię na świat. Barierą wciąż jest nasza mentalność. Pomimo, że jesteśmy pracowici, świetnie wykształceni, przedsiębiorczy nie wierzymy, że możemy być lepsi od Niemców czy Francuzów. Tak przynajmniej uważa wielu z uczestników naszych debat. To wszystko nie napawa optymizmem – przynajmniej jeśli chodzi o ogólną refleksję nad poziomem innowacyjności. Na szczęście na poziomie poszczególnych firm obraz jest znacznie lepszy – biznes robi swoje, pomimo braku wsparcia ze strony państwa i kładzionych pod nogi kłód. W trakcie Forum mieliśmy okazję wysłuchać wielu debat potwierdzających, że także w naszym kraju można przy odrobinie determinacji i wyobraźni wdrażać najnowocześniejsze na świecie rozwiązania. W trakcie debaty: „Nowoczesne rozwiązania i produkty dla infrastruktury" rozmawiano w obecności m.in. dyrektora generalnego firmy Kapsch Telematic Sevices Marka Cywińskiego o inteligentnych systemach transportowych. Dzięki elektronicznym urządzeniom, które mogą służyć do pomiaru prędkości pojazdów, masy pojazdów wjeżdżających do miast, a także uzyskiwaniu informacji o korkach, czy wypadkach – możemy podnieść poziom bezpieczeństwa naszych dróg. Kapsch jest także operatorem nowoczesnego systemu poboru opłat ViaToll.

Innowacje to nie tylko nowe technologie i wynalazki. Mogą oznaczać także nowe podejście do roli biznesu w społeczeństwie. Temat ten omówiony był w trakcie panelu „Czy współczesna firma może obyć się bez CSR?" pod patronatem portalu RaportCSR.pl z udziałem m.in. przedstawicieli Jeronimo Martins Polska, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacji godła Promocyjnego „Teraz Polska". Społeczne zaangażowanie biznesu jest autentyczne gdy jest planowe, świadome celów i efektów oraz wpisane głęboko w strategię firmy. Zaczyna się wewnątrz firmy i wymaga zaangażowania wszystkich – pracowników, zarządu – przekonywała przedstawicielka sieci Biedronka powołując się na przykłady realizowanych przez nią programów m.in. profilaktyki zdrowotnej dla pracowników, czy też udziału w „Partnerstwie dla zdrowia", którego rezultatem jest sprzedaż (bez zysku, po kosztach wytworzenia i dystrybucji) blisko 160 mln pełnowartościowych posiłków.

Innowacyjność jest też ogromną szansą na rozwój regionów. Kontynuując dyskusje zainicjowane w trakcie Welconomy Forum, przygotowujemy kolejne wydarzenie promujące nowoczesne polskie regiony – Regions Forum in Pomerania. Spotkanie odbędzie się 11 września w Bydgoszczy. Już dziś serdecznie zapraszam do udziału. .

a