środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 12 styczeń 2015 10:26

Pracodawcy chcą pomóc pacjentom

Napisane przez Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pracodawcy chcą pomóc pacjentom fot. sxc.hu

Nic nie wskazuje na to, aby spór pomiędzy środowiskiem lekarzy, a ministrem zdrowia szybko się zakończył. Taka sytuacja zagraża realizacji prawa pacjentów do powszechnej opieki zdrowotnej. Pomoc w rozwiązaniu konfliktu, polegającą na podjęciu mediacji, zaproponowała organizacja przedsiębiorców: Pracodawcy RP.

W czasie zamykania tego numeru tylko w czterech województwach wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Dla pacjenta nie jest istotne, kto w konflikcie pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a środowiskiem lekarskim ma rację. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia, zaś zamknięcie nawet 20 proc. gabinetów to problem dla setek tysięcy chorych dziennie – przekonują przedstawiciele Pracodawców RP.

To, że system ochrony zdrowia wymaga pilnych zmian, jest jasne dla każdego. Nie budzi także wątpliwości, że takie zmiany powinny być dobrze przygotowane, a ich założenia zawczasu skonsultowane ze środowiskiem. W czasie, gdy strony konfliktu przedstawiają swoje racje, społeczeństwo oczekuje powrotu do normalności. Potrzebny jest dialog i pilne rozwiązanie. Dlatego Pracodawcy RP – nie wnikając w słuszność argumentów obu stron, lekarzy i ministerstwa – proponują podjęcie mediacji w trwającym sporze.

- Jesteśmy przekonani, że jest to jedyna możliwość w chwili obecnego kryzysu, która pomoże w osiągnięciu kompromisu. Wieloletnie doświadczenie Pracodawców RP w mediacji wskazuje na możliwość wypracowania rozwiązania kończącego spór – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Pracodawcy RP, to jedna z największych organizacji biznesowych w Polsce, która reprezentuje ponad 10 tys. firm, zatrudniających ok. 5 mln pracowników. Organizacja działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy.

a