czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
piątek, 11 styczeń 2013 06:39

Przeciwko e-wykluczeniu niewidomych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przeciwko e-wykluczeniu niewidomych www.sxc.hu

„Tworząc nowe technologie pamiętajmy o osobach z dysfunkcjami wzroku” – apelują organizatorzy akcji poparcia dla apelu o zwiększenie dostępu do zasobów cyfrowych dla takich osób.

Twórcy projektu SeeYou, we współpracy ze znanymi polskimi osobistościami, zainicjowali akcję przeciwko wykluczeniu mobilnemu i technologicznemu osób niewidomych, słabowidzących oraz seniorów. Apelują o udostępnianie w przyjaznej dla tych grup społecznych formie zasobów cyfrowych, m.in. rozkładów jazdy, repertuarów kin czy np. spisów książek w bibliotekach. Pod apelem podpisali się już m.in. Elżbieta Zapendowska, Cezary Żak, Natalia Siwiec i Łukasz Jakóbiak. Do akcji może jednak włączyć się każdy. Wystarczy podpisać apel dostępny na stronie www.seeyou-mobile.com.

Celem akcji jest zachęcenie firm i instytucji, aby informacje i dane niezbędne do codziennego funkcjonowania w społeczeństwie udostępniały na czytniki wykorzystywane przez osoby niewidome i słabowidzące. Zbieranie podpisów pod apelem ruszyło 9 stycznia br. Na podanej wyżej stronie można zapoznać się z postulatami oraz wyrazić swoje wsparcie poprzez złożenie podpisu. Do tej pory pod apelem podpisali się m.in.: Cezary Żak, Krystyna Mazurówna, Elżbieta Zapendowska, Łukasz Jakóbiak, Natalia Siwiec, Mandaryna, Piotr Kaszubski, Sławomir Uniatowski oraz Katarzyna Pyszyńska. Akcję poparli również sportowcy, a wśród nich Krzysztof „Diablo” Włodarczyk i najstarsza polska drużyna amerykańskiego futbolu, Warsaw Eagles.

- Nowoczesna technologia otacza nas z każdej strony i ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Jako twórca internetowego talk-show, doceniam możliwości, które dają nowoczesne urządzenia. Wykluczenie mobilne osób z dysfunkcjami wzroku i seniorów jest faktem, ponieważ do tej pory nowinki technologiczne nie były dostępne dla tej grupy. Projekty uniwersalne, uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych wciąż bowiem nie są powszechnym zjawiskiem. Dlatego też podpisuję się obiema rękoma pod apelem – wyjaśnia Łukasz Jakóbiak, twórca internetowego show 20m2 Łukasza.

Organizatorzy przewidzieli także zorganizowanie zbiórki podpisów na ulicach Warszawy. - Chcemy, żeby stolica stała się centrum solidarności z osobami niewidomymi i słabowidzącymi – wyjaśnia Marcin Łapa, twórca SeeYou i inicjator akcji. Specjalna plansza, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis, stanie już 23 stycznia o godz. 9:00 przed stacją Metro Centrum. Do akcji zostali także zaproszeni polscy parlamentarzyści. Liczymy, że tego dnia posłowie również zaangażują się i pomogą nam nagłośnić ważny, ale niedostrzegany do tej pory problem społeczny– tłumaczy Łapa. Według badań, z dysfunkcjami wzroku na co dzień zmaga się ponad 2 mln Polaków, a całkowicie niewidomych jest 60 tys. dorosłych. To właśnie z myślą o nich został uruchomiony projekt SeeYou, obejmujący stworzenie pierwszego na świecie w pełni sterowanego głosem smartfona (SeeYou Phone) oraz sieci komórkowej – SeeYou Mobile.

{jumi [*9]}

a