sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
wtorek, 01 listopad 2011 06:38

Mieszkania z PRL najpopularniejsze Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mieszkania z PRL najpopularniejsze www.sxc.hu

Z kwartału na kwartał rośnie popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Są one zazwyczaj znacznie tańsze od tych w kamienicach lub budownictwie współczesnym.

Większa dostępność lokali w betonowych blokach spowodowała, że w br. mieszkania z wielkiej płyty były najczęściej wybierane deklasując dotychczasowego lidera – kamienice – stwierdza w najnowszym raporcie Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Home Broker. Mieszkania w kamienicach i nowych budynkach sprzedają się coraz gorzej - wynika z badania struktury transakcji zawieranych w trzecim kwartale przez Home Broker w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Zyskiwały natomiast lokale w wielkiej płycie, które stanowiły od lipca do września aż 41 proc. ogólnej liczby lokali używanych, które znalazły nabywców. W 2011 r. to właśnie budownictwo z okresu PRL miało największy udział w ogólnej liczbie transakcji na rynku wtórnym. Tymczasem jeszcze w 2010 r. palma pierwszeństwa należała do kamienic.

 

W ciągu roku bloki z wielkiej płyty powiększyły swój udział w rynku o blisko 6 pkt. proc. - takie wnioski płyną z porównania struktury transakcji zawieranych w największych miastach w III kw. br. i analogicznego okresu rok wcześniej. Odbyło się to kosztem budownictwa współczesnego, które zanotowało spadek udziału w rynku o blisko 5 p.p. oraz budynków z cegły, które straciły przeszło 1 p.p. Koronnym powodem może być cena. Po pierwsze mieszkania w betonowych blokach są relatywnie tanie. Na przykład w Warszawie za mkw. lokalu w wielkiej płycie nabywcy płacili w III kw. br. 7,6 tys. zł. Dla porównania w kamienicach metr kosztował ponad 8 tys. zł, a we współczesnym budownictwie 8,4 tys. zł. Niemałe różnice cen występują także w Krakowie. Tam za mkw. mieszkania w wielkiej płycie trzeba było zapłacić 5,8 tys. zł. W pozostałych dwóch wyróżnionych segmentach było to odpowiednio 6,8 i 7 tysięcy.

Bartosz Turek, Home Broker

{jumi [*9]}

a