niedziela, październik 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 31 marzec 2021 09:59

Wpływowy znaczy odpowiedzialny - co oznacza bycie prawdziwym liderem w gospodarce? Wyróżniony

Napisane przez MaP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie (ZPKP), Krzysztof Krystowski wybrany 25 marca br. ponownie na to stanowisko, wziął udział w debacie „Wpływowy znaczy odpowiedzialny - co oznacza bycie prawdziwym liderem w gospodarce?” zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

Uczestnicy debaty dyskutowali na temat:

  • Co to znaczy być wpływowym w gospodarce?

  • Jaka jest tego cena?

  • Jaka jest relacja między byciem wpływowym, a odpowiedzialnością?

  • Jaka jest odpowiedzialność w społeczeństwie, w państwie, w Europie, w organizacji i jak to się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

W ostatnim, pandemicznym roku oczekiwania społeczeństwa i państwa wobec biznesu, bardzo wzrosły. Wzrosły też oczekiwania biznesu wobec państwa. Okazało się, że bez współpracy trudno sobie radzić w codziennej działalności. Podczas debaty prezes Krystowski mówił, o tym czy opłaca się dziś być wpływowym i czy nasze państwo potrafi potraktować fair osoby, która są istotne i odpowiedzialne:

- Zgadzam się, że aby być wpływowym trzeba być odpowiedzialnym. Dobrze, że rozumiemy to w ten sposób. Słowo wpływowy może się kojarzyć pejoratywnie, jako ten, kto wykorzystuje wpływy dla własnej korzyści - mówił dalej Krystowski.

- Reprezentuję organizację pracodawców, czyli ludzi, którzy zrzeszyli się aby wspólnie wpływać. Do Związku Klastrów Polskich należy dziś ponad 50 klastrów, zrzeszających ponad 3 tys. firm w większości małych i średnich, które łącznie zatrudniają ponad 300 tys. pracowników. Idea związku polega na współpracy nawet tych, którzy na co dzień ze sobą konkurują. Uczymy się wspólnie jak wpływać odpowiedzialnie, z korzyścią dla wszystkich. Staramy się wpływać na rząd, jego regulacje i decyzje, w sposób odpowiedzialny. Również rząd i administracja publiczna powinny być świadome, że w interesie dobrego zarządzania krajem jest zapewnienie wpływu środowiskom społecznym i gospodarczym - dodał prezes ZPKP.

- Dla dobrego rządzenia konieczne jest słuchanie obywateli - tych którzy wytwarzają produkt krajowy i tych, którzy zrzeszają się w innym celu. To ważna nauka z pandemii - że firmy i obywatele oczekują w czasie kryzysu wsparcia od państwa, ale też takie wsparcie mogą zaproponować. W ramach europejskiego zrzeszenia klastrów pomagaliśmy bardzo silnie przedsiębiorcom z Europy południowej, najbardziej dotkniętym pandemią - zauważył Krystowski.

- W szczytowym momencie nasza organizacja koordynowała pomoc od Lizbony do Rygi. Dostrzegła to Komisja Europejska, która bardzo docenia współpracę z organizacjami biznesowymi, oczekuje wręcz wpływania na nią po to, by skuteczniej zarządzać organizacją państw. Taki też powinien być nasz przekaz do zarządzających państwem: pozwólcie nam wpływać, postaramy się robić to odpowiedzialnie, po to, by wasze decyzje były bardziej przemyślane, skuteczniejsze i łatwiejsze do implementacji - stwierdził na zakończenie prezes ZPKP.

Moderatorem debaty był red. Marek Tejchman, Dziennik Gazeta Prawna. W debacie głos zajęli:

- Draginja Nadaždin, Dyr. Amnesty Innternational Polska;

- Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Klastrów Polskich;

- Marian Owerko, przewodniczący Rady Nadzorczej Bakalland i wiceprezes Polskiej Rady Biznesu;

- Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland SA.

a