niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 12 grudzień 2016 13:48

Młodzi wierzą w Polskę

Napisane przez Krzysztof Przybył / natemat.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O promocji Polski w świecie politycy uwielbiają mówić. Wielka szkoda, że z reguły tylko mówić. Młodzi Polacy, absolwenci prestiżowych uczelni, wyprzedzają ich pod tym względem o całe lata świetlne. Wiedzą, że nie o deklaracje chodzi, a o konkretne pomysły. I to takie, które da się szybko przekuć w realne działania, które przyniosą nie mniej realne efekty. Kapituła Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój” właśnie po raz dziesiąty wyłoniła laureatów – autorów prac magisterskich, poświęconych promocji, innowacyjności i konkurencyjności naszego kraju.

W tym roku na podium zdecydowanie zatriumfowała… Warszawa. Połowa z 12 nagród trafiła w ręce absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Leona Koźmińskiego.

Nagroda główna I stopnia przypadła Katarzynie Matyjanko za pracę „Finansowanie sektora energetyki odnawialnej: analiza porównawcza Polski i Niemiec”. Ta praca zdobyła również nagrodę specjalną Agencji Rynku Rolnego. Trudno się nie zgodzić ze słowami Laureatki, która podkreśliła, że Polska musi być świadoma, iż sam rząd nie wystarczy do zapewnienia odpowiedniego rozwoju energetyce odnawialnej. Kluczem jest kooperacja sektorów publicznego i prywatnego. Niestety, jak dobrze wiemy, z tym u nas bywa bardzo trudno, chociaż grzechem byłoby nie zauważyć, że w ostatnich latach sytuacja zaczęła zmieniać się na lepsze.

Wspomnieć trzeba także o nagrodzie specjalnej Ministra Spraw Zagranicznych, która przypadła pani Weronice Ruckiej za pracę „Działania promocyjne Ambasady RP w Sztokholmie i Ambasady Szwecji w Warszawie w mediach społecznościowych”. Jak zadeklarowała laureatka, spójna strategia narodowego brandingu w obecnych czasach ma znaczenie kluczowe – choć rządzący zdają się tego zupełnie nie zauważać. Pani Weroniko – od polityków nie oczekujmy za wiele. Jeśli jednak młodzi specjaliści rozumieją, jak budować Markę Polska, to już mamy powód do optymizmu.

I optymizmem napawają również słowa, które padały z ust wszystkich laureatów. Nie wstydzą się deklarować, że są patriotami, że zależy im na Polsce. Wiedzą jednak, że patriotyzm to czyny, nie słowa, to wykorzystanie swoich zdolności i możliwości dla kraju. Autorzy nagrodzonych prac są pełni zapału i chcą pracować dla Polski. Róbmy wszystko, by ten zapał nie zgasł w zderzeniu z rzeczywistością.

Jak co roku, fragmenty zwycięskich prac zostaną opublikowane w specjalnym e-booku. A pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie Fundacji „Teraz Polska”.

Gratulacje dla wszystkich Laureatów!

a