niedziela, grudzień 10, 2023
Follow Us
piątek, 31 październik 2014 11:04

Małe jest sprytne

Napisane przez Juliusz Bolek / blogi.polskatimes.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czerwony Lew z podwójnym ogonem udowadnia, że rozmiar XXS jest godny uznania choćby dlatego, że ma jeden z najwyższych PKB per capita w świecie. Powstaje on w kraju, który ma zaledwie 500 tysięcy obywateli, z czego połowa to cudzoziemcy i do którego codziennie przyjeżdża ponad 150 tysięcy pracowników z zagranicy. Cóż to za zagadka?

Chodzi mi oczywiście o Luksemburg. Na egzaminach, zwłaszcza komisyjnych, lubię zadawać trudne pytania, należy do nich, między innymi: „jak nazywa się stolica Luksemburga?" Cóż, jak do tej pory żaden student nie znał odpowiedzi na to złośliwe pytanie. Szkoda, bo choć Luksemburg jest drugim najmniejszym państwem Unii Europejskiej to odgrywa istotną rolę nie tylko w tym gospodarczo-politycznym związku demokratycznych państw, ale również na świecie.

Formalnie Luksemburg jest jedną ze współczesnych dziedzicznych monarchii konstytucyjnych, ale jest jedynym obecnie na świecie Wielkim Księstwem. Współcześnie o jego pozycji decyduje fakt, że znajduje się tutaj jedno z największych globalnych centrów finansowych. Ma tutaj siedzibę aż 166 banków, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego Unii Europejskiej. Usługi stanowią 70 procent produktu krajowego.

Luksemburg to jednak nie tylko finanse. Kiedyś o zamożności tego kraju decydowało rozwinięte hutnictwo żelaza. Wraz ze schyłkiem przemysłu stalowego Wielkie Księstwo zaczęło rozwijać nowe sektory gospodarki jak np. finanse, czy telekomunikację. Dobry grunt do rozwoju mają tutaj także sektory logistyczny, zdrowia, zielonych technologii, technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. W Luksemburgu ma też siedzibę globalny lider usług telekomunikacyjnych i satelitarnych SES ASTRA, która ma już ponad 50 satelitów telekomunikacyjnych, a sygnał przez nie transmitowany obejmuje zasięgiem 99 procent światowej populacji. Pierwszym polskim historycznie polskim klientem było radio RMF. Dziś przedsiębiorstwo rusza na podbój świata z nową jakością obrazu tzw. Ultra HD.

Największą atrakcją, dla miliona turystów odwiedzających rocznie Luksemburg, są średniowieczne zamki. Jeden z najsłynniejszych znajduje się w Vianden, ale w tym maleńkim kraju jest ich aż 108! Turystów też przyciągają restauracje. W Luksemburgu znajduje się najwięcej na świecie lokali gastronomicznych z gwiazdkami Michelin na m2. Atrakcją są również lokalne, uznawane przez koneserów wina, pochodzące ze słynnej „Route du vin", która ciągnie się przez 42 km. Odwiedzając Luksemburg warto też pamiętać o wspaniałej filharmonii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Drai Eechelen, Muzeum Narodowe Historii i Sztuki i Teatr Wielki, uchodzącym za jeden z najnowocześniejszych w Europie.

Historia Luksemburga nie jest bajeczna. Małemu krajowi w Centrum Europy trudno było zachować suwerenność i przetrwać, a jednak się to udało! Ba Luksemburczycy mają swój własny język, co świadczy o wysokiej tożsamości narodowej. Jest co podziwiać, jest czego gratulować, i najważniejsze jest się czym inspirować!

http://blogi.polskatimes.pl/zyskiistraty/2014/10/29/male-jest-sprytne/#comment-466

 

a