poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
środa, 27 sierpień 2014 09:56

Zaskakująca rozbieżność danych z USA Wyróżniony

Napisane przez Łukasz Rozbicki / MM Prime TFI S.A.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaskakująca rozbieżność danych z USA fot. sxc.hu

Comiesięczne dane przygotowywane przez Census Bureau (jednotka Departamentu Handlu) o zamówieniach na dobra trwałe zaskoczyły bardzo mocno zakresem zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca.

W lipcu zamówienia na dobra trwałe wzrosły wg wstępnych szacunków aż o 22,6% m/m (prog. 7,5%) i jest to najwyższy miesięczny wzrost odkąd informacje te są zbierane, czyli co najmniej 20 lat. Dane należy jednak traktować z dystansem, gdyż za ten olbrzymi wzrost odpowiadają najbardziej zmienne kategorie – zamówienia na samoloty (najwyższy wzrost od 2011 r.) i wzrost popytu na auta (najwyższa dynamika od sierpnia 2009).

Boeing podał, że w lipcu otrzymał aż 324 zamówienia na samoloty, czyli prawie 3 razy więcej niż w czerwcu. Dane z wyłączeniem środków transportu były już gorsze od oczekiwań i wykazały się ujemną dynamiką na poziomie -0,8% m/m (prog. +0,5%). Negatywną wymowę tych danych zmniejsza spora rewizja w górę odczytu za czerwiec, z 1,9 do 3,0%.

Dolar po danych zachowuje się stabilnie, gdyż rynek może traktować popyt na samoloty jako incydentalny przypadek. Niemniej, silny popyt na auta już jest mocnym pozytywnym indykatorem dla segmentu motoryzacyjnego.

Dane postrzegam jako korespondujące z pozytywnym obrazem amerykańskiej gospodarki wyłaniającym się z ostatnich odczytów z przemysłu, rynku nieruchomości i rynku pracy.

a