piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
poniedziałek, 28 lipiec 2014 09:55

Śmierć i podatki, czyli jak CIT nam Polskę buduje Wyróżniony

Napisane przez jacekjaniszewski.blog.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od wielu lat świecką tradycją niektórych populistów stał się postulat dotyczący nakładania coraz to nowych podatków i restrykcyjnych przepisów na działające w Polsce hipermarkety i dyskonty. Jednym z ich głównych argumentów jest to, jakoby sklepy te zarabiały krocie na Polakach, ale już podatki wyprowadzały zagranicę nie zostawiając nic w kasie państwa. Być może więc zaskoczeniem dla niektórych okaże się fakt, że niekwestionowanym liderem – obok spółek Skarbu Państwa – w płaceniu podatku CIT jest w Polsce sieć Biedronka.

Mówi się, że płacenie podatków jest jednym z przejawów patriotyzmu gospodarczego. Jeśli tak faktycznie jest, to niewątpliwie największym patriotą w naszym kraju jest spółka KGHM Polska Miedź – firma kierowana przez Herberta Wirtha, która oddała najwięcej z tytułu podatku CIT do kasy państwa w 2012 r. bo aż 1,5 mld zł!

To akurat nie jedyna danina, którą państwo obarczyło KGHM – w 2012 roku wprowadzono tzw „podatek od kopalin"- miedzi i srebra. Od chwili wprowadzenia ustawy do końca roku 2012, KGHM zmuszony był zapłacić państwu prawie 1,6 mld zł z tego tytułu. Ustawa budżetowa na rok 2013 szacowała te wpływy na 2,2 mld zł. Faktyczne obciążenia KGHM-u za 2013 rok z tego tytułu ukształtowały się jednak na poziomie nieco niższym. Jak wynika z raportów kwartalnych, kwota podatku od kopalin dla KGHM wyniosła 1,856 mld zł.

Ale, wróćmy do głównego wątku, czyli podatku CIT.

Wśród 100 spółek – płatników największego podatku CIT, których zestawienie przygotował „Puls Biznesu" są także m.in. PKN Orlen, PGNiG czy PGE. 100 spółek z rankingu oddało 9,18 mld zł! Zajmujący piąte miejsce w tym zestawieniu Jeronimo Martins Polska – właściciel sieci Biedronka – w 2012 r. odprowadził do kasy państwa 295,7 mln zł z tytułu podatku CIT. Dla porównania – ostatnia w pierwszej „setce" firma Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych oddała państwu 29 mln zł.

Co ciekawe, wśród liderów – płatników CIT nie ma natomiast innych sieci oferujących głównie produkty spożywcze – jak Biedronka. Być może więc wspomniani wcześniej populiści mają i trochę racji w przypadku sieci handlowych z kapitałem francuskim, czy niemieckim, ale w przypadku kapitału portugalskiego ta opinia o nie płaceniu podatków i transferowaniu zysków za granicę, nie sprawdza się jak widać zupełnie.

Oprócz płacenia podatków tu mamy też inny rodzaj „patriotyzmu". Warto wspomnieć, że gros produktów spożywczych oferowanych przez tę sieć pochodzi od polskich producentów, co dodatkowo stymuluje naszą gospodarkę – generując u tych przedsiębiorców zyski, pośrednio więc tworząc miejsca pracy i wspomagając rodzimych producentów rolnych.

O tym, jak wspomagać naszych producentów rolnych staramy się co roku rozmawiać na organizowanym przez Stowarzyszenie Integracja – Forum Gospodarczym w Toruniu. Eksperci i naukowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu poruszają najważniejsze sprawy z punktu widzenia MSP – a więc i polskiego rolnika – małego i średniego przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również nie zabraknie owocnych debat, które przyczynią się do rozwoju sektora MSP w Polsce.

a