czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
piątek, 12 styczeń 2024 13:40

Piotr Maciążek: Fundusze ESG tracą popularność i odnotowują słabsze wyniki Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zadyszka funduszy inwestycyjnych ESG to ciekawe zjawisko Zadyszka funduszy inwestycyjnych ESG to ciekawe zjawisko mat.pras

W ostatnich sześciu miesiącach rynek funduszy inwestycyjnych ESG doświadczył znaczących zmian. Według Financial Times spadła ilość uruchamianych funduszy tego typu do zaledwie 6 w drugiej połowie 2023 roku w porównaniu z 55 w pierwszej połowie tego samego roku i średnią roczną oscylującą wokół 100 w latach 2020-2022.

Piotr Maciążek/źródło: X

Zgodnie z informacjami „FT” niektóre fundusze zdecydowały się usunąć etykiety ESG, a zarządzający aktywami Abrdn (brytyjska firma inwestycyjna z siedzibą główną w Edynburgu, prowadząca operacje finansowe na całym świecie) zamierza nawet pozbyć się frazy ESG z dwóch funduszy w lutym br., zatwierdzając to działanie poprzez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Podobne kroki podjęły również firmy takie jak Morgan Stanley i UBS w poprzednim roku.

Fundusze ESG „nie dowożą wyników”

Jednym z kluczowych czynników wpływających na te zmiany są trudności, z jakimi borykają się fundusze ESG w osiąganiu satysfakcjonujących wyników w ostatnich latach. Mimo że generalnie ich wyniki były lepsze od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych w 2019, 2020 i 2021 roku, o tyle w 2022 i 2023 radziły sobie znacznie gorzej.

Przy czym warto zwrócić uwagę na kontekst polityczny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie niektórzy przedstawiciele Republikanów regularnie krytykują firmy finansowe za ich postawę wobec paliw kopalnych oraz za zbyt zaawansowane zaangażowanie w zobowiązania społeczne.

Pochód ESG

Zadyszka funduszy inwestycyjnych ESG to ciekawe zjawisko. Trwa dyskusja jak wpłynie ono na trend inwestorski związany z odpowiedzialnością środowiskową i społeczną?

Warto pamiętać, że ponad 120 funduszy zmieniło nazwę lub dostosowało strategię, aby uwzględnić czynniki ESG w latach 2018-2023. Pomimo trudności, większość odpływów z funduszy ESG w 2023 roku związana była z zaledwie jednym funduszem ETF – iShares ESG Aware MSCI USA, firmy BlackRock, również znanym jako ESGU, który stracił ponad 9 mld USD aktywów.

Abrdn, jedna z największych firm zarządzających aktywami finansowymi, pomimo rezygnacji z niektórych etykiet, planuje nadal uwzględniać “najbardziej istotne” czynniki ESG przy wyborze papierów wartościowych. Zmiana polega na większym nacisku na trwałość modelu biznesowego i siłę finansową, co jest zgodne z aktualnymi wytycznymi przedstawionymi w dokumentacji tej firmy.

Co z tego wynika?

Wnioski płynące z tych zmian wskazują na ewolucję rynku funduszy ESG, na który wpływają zarówno zmieniające się preferencje inwestorów, jak i rozwijające się otoczenie regulacyjne i polityczne. Ostatnie wydarzenia sugerują, że fundusze zorientowane na zrównoważony rozwój muszą dostosowywać swoje strategie do dynamicznego charakteru rynku, aby utrzymać własną atrakcyjność.

Piotr Maciążek, ekspert rynku paliwowo-energetycznego.

[KOMENTARZ]
Prezentując tekst Piotra Maciążka, uznanego specjalisty, znawcy zagadnień bezpieczeństwa energetycznego i rynku energii, uwzględniamy zarazem, że opinie o roli ESG w światowej gospodarce są różnorodne. Jako obiektywna redakcja dbająca o przedstawianie całej palety poglądów, będziemy starali się pokazywać różne głosy w poruszonym tu temacie.

Teks zamieszczamy dzięki uprzejmości RaportCSR.pl

a