niedziela, marzec 26, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 25 kwiecień 2022 14:06

Kryptowaluta - co warto o niej wiedzieć? Wyróżniony

Napisane przez Aleksandra Gołębczyk
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kryptowaluta - co warto o niej wiedzieć? Photo by Kanchanara on Unsplash

Kryptowaluta jest środkiem płatniczym, który istnieje tylko w Internecie. Nie ma jej papierowej wersji jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy. Jej wartość zależy od aktualnego kursu. Zwykle, aby przesłać pieniądze od jednej osoby do drugiej, potrzebujemy pośrednika - banku. Kryptowaluta działa w inny sposób - bank nie bierze udziału w wymianie.

Kryptowaluta - na czym polega? 

Kryptowaluta jest zbudowana na systemie blockchain - łańcuchu bloków informacyjnych. Służą one do przesyłania cyfrowych pieniędzy od osoby do osoby bez pośrednika. W 2009 roku pojawiła się pierwsza cyfrowa moneta — Bitcoin, od tego czasu rynek kryptowalut wciąż rośnie.

Co to jest blockchain?

Blockchain to sposób przechowywania informacji w łańcuchu. Zapisy transakcji uczestników sieci są kodowane, dzielone między innych uczestników i tworzą powiązane ze sobą bloki. Jeśli ktoś spróbuje wprowadzić zmiany w celu uzyskania waluty w nieuczciwy sposób, na przykład przepisując istniejącą transakcję lub tworząc nową bez zgody innych uczestników, system porównuje te informacje z innymi bazami danych i blokuje operację. 

Aby przeprowadzić transakcje, sieć musi być utrzymana w dobrym stanie, robią to górnicy kryptowalut. Dają systemowi moc obliczeniową, aby produkować nowe bloki i monety, otrzymują za to określony procent z operacji. Twórca blockchain sam określa, ile zasobów musi dostarczyć górnik, aby otrzymać wynagrodzenie. Wszyscy uczestnicy emisji kryptowaluty są obdarzeni równymi prawami i możliwościami.

Jak zdobyć kryptowalutę?

Do przechowywania monet lub tokenów potrzebny jest portfel elektroniczny. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybranie giełdy kryptowalut. Znajdź sprawdzoną i niezawodną platformę z odpowiednimi prowizjami i wysokim wolumenem obrotu. Bitcoin Trader jest automatem, którego zadaniem jest handlowanie kryptowalutą. Umożliwia też handel ręczny, gdzie użytkownik sam podejmuje decyzje. Tryb zautomatyzowany z kolei zaprojektowany jest tak, by podejmować jak najlepsze decyzje handlowe i imieniu użytkownika. Algorytmy dokonują transakcji opartych o aktualne wskaźniki rynkowe. Znacznie skraca to czas poświęcany przez użytkowników na analizę rynku i aktualizowanie wiedzy. 

Handel kryptograficzny jest podobny do zwykłego handlu. Opiera się na zasadzie "kupuj taniej i sprzedawaj drożej". Wysoka zmienność cen kryptowalut pozwala na szybkie transakcje.
Handel odbywa się na platformach handlowych, a tokeny można kupić na giełdzie, w wymienniku internetowym lub bezpośrednio od firmy, która oferuje część zysków z jakiegoś projektu za zakup tokena. Są kupowane zarówno za zwykłe pieniądze, jak i za kryptowalutę.

Formy kryptowaluty

Cyfrowa waluta jest podzielona na monety i tokeny.

Moneta - jest to jednostka monetarna kryptowaluty, która działa we własnym łańcuchu bloków. Można ją wydobywać za pomocą górnictwa, zapewniając systemowi moc obliczeniową swojego komputera. Monety mogą być przekazywane innym użytkownikom systemu blockchain i sprzedawane za zwykłą walutę. Niektóre firmy akceptują je jako płatności za towary i usługi. Na przykład Microsoft sprzedaje system operacyjny Windows i konsolę do gier Xbox za bitcoiny. Jest coraz więcej miejsc w Internecie, które umożliwiają płatności za zakupy w formie kryptowalut. Obrazuje to, jak wiele obecnie znaczą kryptowaluty.

Istnieją monety, które działają na przepisanym blockchainie Bitcoin. Nazywane są altcoinami, które są alternatywnymi wersjami bitcoinów.

Token - ta jednostka monetarna kryptowaluty jest tworzona na podstawie już istniejącego blockchaina. Nie można ich zdobyć, ale można je kupić lub uzyskać za aktywność. Tokeny nawet w teorii nie mogą być wypłacane, są używane, aby dać użytkownikowi dostęp do funkcji platformy. Jeśli moneta jest rachunkiem, token pełni funkcję bilety. Jeśli wypłacisz token na giełdę, możesz go wymienić na zwykłe pieniądze po bieżącym kursie. Tokeny mogą być wykorzystywane jako narzędzie inwestycyjne i świadectwo prawa do działalności gospodarczej, z ich pomocą można brać udział w głosowaniach lub ankietach.

a