czwartek, czerwiec 13, 2024
Follow Us
wtorek, 06 kwiecień 2010 08:52

Szerokie perspektywy rozwoju hoteli w Polsce

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szerokie perspektywy rozwoju hoteli w Polsce www.sxc.hu

Chociaż w 2009 r. więcej inwestycji hotelowych zostało opóźnionych lub odwołanych niż rozpoczętych, nadal wierzymy w rozwój sektora w ciągu najbliższych pięciu lat - stwierdzają autorzy raportu firmy badawczej Colliers International „Hotele. Polska 2010”.

{jumi [*4]}Należy pamiętać, że średnio w Polsce przypada około 20 pokoi na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy średnia zachodnioeuropejska to 200 pokoi na 10 tys. mieszkańców - dodają. W 2010 r. planowane jest ukończenie m.in. 5-gwiazdkowego butikowego hotelu Platinum Palace we Wrocławiu (46 pokoi), 4-gwiazdkowego hotelu Best Western Premier w Katowicach (168 pokoi), 4-gwiazdkowego hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy (154 pokoje), 4-gwiazdkowego Hilton Garden Inn w Krakowie (154 pokoje) oraz 5-gwiazdkowego Hiltona w Gdańsku (150 pokoi). W ciągu najbliższych kilku lat grupa Hilton planuje w sumie otwarcie siedmiu hoteli w Polsce, działających pod trzema markami: Hilton oraz Doubletree by Hilton i Hilton Garden Inn. Sieć Starwood Hotels & Resorts również planuje dalszy rozwój w Polsce. Otwarcie piątego hotelu Sheraton, na Mazurach, planowane jest na lata 2011-2012. Na 2010 r. planowane jest rozpoczęcie budowy takich hoteli jak Nowotel w Łodzi (160 pokoi), Hilton we Wrocławiu (215 pokoi), Renaissance w Warszawie na lotnisku im. Chopina (250 pokoi) oraz przebudowy dawnego hotelu Warszawa i łódzkiego Grand Hotelu przejętego w grudniu 2009 roku przez braci Likus. Planowane jest zwiększenie liczby pokoi i podwyższenie standardu hotelu do pięciu gwiazdek.

Podtrzymujemy nasze rekomendacje - piszą autorzy raportu Colliers International, widząc szerokie perspektywy dla 2, 3, 4-gwiazdkowych obiektów międzynarodowych grup hotelowych w większości regionów oraz dużych i średnich miastach. Silnym bodźcem do rozwoju mogą się okazać fundusze infrastrukturalne Unii Europejskiej. Pięć największych miast Polski powinno zainwestować w światowej klasy wielofunkcyjne centra kongresowe, konferencyjne i wystawiennicze. Takie obiekty wesprą rozwój nie tylko hotelarstwa, ale wszystkich sektorów gospodarki, zapewniając miejsca, gdzie ludzie mogą się spotkać, zaprezentować swoje produkty i usługi, prowadzić handel i nawiązywać współpracę. Przewidujemy, że sektor hotelowy zacznie inwestować i rozwijać nowe obiekty, które odpowiedzą na zapotrzebowanie branży organizatorów kongresów, wystaw i konferencji. Widzimy, że Wrocław i Gdańsk rozważyły te sugestie. Inwestycje takie pojawią się obok nowych stadionów budowanych na Euro 2012. Mamy także nadzieję, że nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli na rozpoczęcie wielu tego typu projektów - stwierdza raport.

{jumi [*9]}

a