środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 01 luty 2012 17:23

Konferencja: Przedsiębiorcy w roku 2012

Napisane przez Daniel Bereza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konferencja: Przedsiębiorcy w roku 2012 KIG

W dniu 12 stycznia br. w Krajowej Izbie Gospodarczej odbyła się konferencja „Przedsiębiorcy w roku 2012. Kryzys, stabilizacja, czy rozwój?”.

Jak głosi komunikat KIG tematem przewodnim konferencji były perspektywy gospodarcze w roku 2012 oraz w kolejnych latach. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się ze zdaniem przedstawicieli sektora bankowego, biorących udział w panelu dyskusyjnym, a także Ministerstwa Gospodarki reprezentowanego przez Grażynę Henclewską – Podsekretarza Stanu, prof. Witolda Orłowskiego – Członka Rady Gospodarczej przy Premierze RP, Wojciecha Kwaśniaka – Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz – na zakończenie konferencji – Marka Belki, Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Otwierając wydarzenie, Prezes Andrzej Arendarski wyraził nadzieje na to, iż uczestnicy spotkania wyniosą ze spotkania nie tylko wiedzę na temat kondycji polskiej gospodarki, ale także szereg interesujących informacji dotyczących perspektyw finansowania przedsiębiorstw w bieżącym roku. Służyła temu przede wszystkim dyskusja panelowa z udziałem m. in. przedstawicieli kluczowych polskich banków. 

Zarówno prelegenci, jak i paneliści zgodnie prezentowali umiarkowany optymizm, co do rozwoju sytuacji gospodarczej Polski i utrzymania relatywnie wysokiej dostępności finansowania zewnętrznego dla przedsiębiorców. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz ocenił obecną sytuację jako szansę rozwoju dla Polski, głównie z uwagi na elastyczność gospodarki, zdolnej do dostosowania się do zmiennych warunków międzynarodowych. Jego zdaniem Polska pozostanie w dalszym ciągu „zieloną wyspą” na mapie Europy.

Opisując perspektywę ogólnej kondycję polskiej gospodarki w 2012 roku, Wiceminister Gospodarki Grażyna Henclewska podkreślała, że dzięki proprzedsiębiorczej polityce Rządu i kontynuacji reform fiskalnych możliwe będzie osiągnięcie założonych w budżecie wskaźników makroekonomicznych, a może nawet ich poprawienie.  

Prof. Witold Orłowski przedstawił cechy charakterystyczne polskiej gospodarki dzięki którym jego zdaniem Polsce udało się przetrwać negatywne skutki zawirowań w gospodarce światowej. Jego zdaniem są to m. in.: elastyczność polskiej gospodarki, oparta głównie na szybkiej adaptacyjności polskich przedsiębiorców,  członkowstwo Polski w Unii Europejskiej oraz stosunkowo niskie zadłużenie publiczne w porównaniu do innych państw europejskich.

Uczestnicy dyskusji panelowej,  prowadzonej przez redaktora Macieja Głogowskiego z Radia TOK FM, zgodnie podkreślali, iż banki nadal pozytywnie oceniają wiarygodność kredytową polskich przedsiębiorstw i nie planują ograniczenia zaangażowania w udzielanie wsparcia finansowego dla MSP. Zdaniem Grzegorza Piwowara, Wiceprezesa Zarządu Banku Pekao SA,  niechęć polskich przedsiębiorców do  zaciągania kredytów wynika przede wszystkim z czynników subiektywnych (niechęć do zadłużania, potrzeba wykorzystania własnego kapitału) a nie z powodu niedostosowania produktów bankowych do ich potrzeb.

Przewodnim motywem wystąpienia Wojciecha Kwaśniaka, Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, były uwarunkowania regulacyjne i ich wpływ na dostępność kredytowania dla przedsiębiorców. Jego zdaniem, polityka prowadzona przez KNF odpowiada bieżącym potrzebom gospodarczym. Wiceprzewodniczący KNF uważa, że i ośrodkiem decyzyjnym, który jest zbyt restrykcyjny w ograniczaniu działalności kredytowej banków, są instytucje unijne. W jego ocenie, działanie banków i to, czy ponoszone przez nie zobowiązania są możliwe do zrealizowania, zależy w głównej mierze od osób pełniących kierownicze funkcje w ich strukturach, w mniejszym stopniu od regulatorów rynku.

Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego pozytywnie ocenił sytuację gospodarczą Polski. W jego opinii jesteśmy krajem, na który wstrząsy w gospodarce światowej wpływają w sposób ograniczony.  Przy stabilnej sytuacji krajowej mamy możliwość zachowania trendów wzrostowych. Prezes NBP jako jeden z kluczowych elementów wzrostu PKB wymienił również płynny kurs złotego. Pozwala on na stworzenie poduszki finansowej dla eksporterów, którzy w tworzeniu PKB mają – obok popytu wewnętrznego – największy udział.

Prezes NBP odniósł się również do toczącej się w Europie dyskusji na temat ewentualnego rozpadu unii walutowej. Jego zdaniem, nie ma możliwości odwrotu od strefy Euro i płynnego powrotu do walut narodowych.

{jumi [*9]}

a