piątek, kwiecień 12, 2024
Follow Us
poniedziałek, 28 listopad 2011 10:29

Mniej ludzi, mniejszy popyt na biura

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mniej ludzi, mniejszy popyt na biura www.sxc.hu

Ostatnie badania przeprowadzone przez Colliers International, wykazują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, zmniejszenie populacji ludzkiej, spowoduje spadek zapotrzebowania na powierzchnie biurową w Europie.

Wyniki najnowszego raportu Generation Y - część 2, wskazują, że Europa doświadcza zjawiska kurczenia się populacji pracującej, w związku z tym scenariusz zakłada, że w ciągu najbliższych 20 lat nastąpi 10 proc. spadek popytu na powierzchnie komercyjną (biurową i magazynową), następnie podobna faza zniżkowa potrwa kolejne 20 lat, aż do 2050 r. Urodzeni w czasie wyżu demograficznego (tzw. Baby Boomers), aktualnie dominują w strukturze społeczeństwa w wieku produkcyjnym (stanowią 45 proc. ludności pracującej). - W ciągu kolejnych 20 lat, spodziewamy się znaczących zmian w panującym stylu, systemie motywacji pracowników i metodach pracy, jak i sposobie dojazdu do miejsca pracy - twierdzi Guy Douetil, dyrektor zarządzający działem Corporate Solutions na Europę i Afryke Płn. - Posiadanie i stworzenie odpowiednio dostosowanego miejsca pracy, zgodnego z panującymi trendami będzie istotnym czynnikiem do rozważenia dla deweloperów i właścicieli biur.

Chociaż powyższe trendy mają wpływ na populacje w całej Europie, to ich oddziaływanie na krajowy i lokalny rynek nieruchomości oraz zatrudnienie, będzie się znacząco różniło. - Przewidujemy, że do 2020 r., liczba pracowników w branży outsourcingowej w Europie wschodniej może wzrosnąć do ponad pół miliona - komentuje Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań i prognoz rynku w Europie Wschodniej. - Odpowiada to 5,5 do 6 mln mkw. powierzchni biurowej, czyli wystarczająco, aby wypełnić zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie i w Pradze.

{jumi [*9]}

a