środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
środa, 02 listopad 2011 06:45

Najwięcej debiutów na GPW

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kierownictwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas debiutu na GPW w lipcu br. Kierownictwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas debiutu na GPW w lipcu br. JSW
Po III kw. br. Giełda Papierów Wartościowych utrzymała się na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby debiutów oraz awansowała na drugie miejsce pod względem ich wartości.
Warszawska Giełda była pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów zarówno w pierwszym, drugim jak i trzecim kwartale 2011 roku (łącznie na regulowanym oraz alternatywnym rynku akcji), wynika z najnowszego raportu IPO Watch Europe opublikowanego przez PricewaterhouseCoopers. Na giełdowych rynkach akcji zadebiutowało łącznie 61 spółek, w tym na Głównym Rynku GPW 7 i na NewConnect 54. To najlepszy kwartalny wynik w historii warszawskiej giełdy. Pod względem wartości ofert w trzecim kwartale 2011 r. warszawska giełda była na drugim miejscu w Europie. Wyprzedziła nas jedynie hiszpańska giełda (BME), natomiast po raz pierwszy GPW pobiła wynik Grupy London Stock Exchange oraz Deutsche Börse, które w znacznie silniejszym stopniu odczuły kryzys finansowy.

W minionym kwartale na Głównym Rynku GPW zadebiutowało łącznie siedem spółek. Oferta akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) o wartości 1,3 mld euro była trzecią największą ofertą akcji w całej Europie. Poszerzyła się też grupa firm zagranicznych notowanych w Warszawie – o jedenastą ukraińską spółkę Coal Energy zarejestrowaną w Luksemburgu, drugą litewską spółkę Agrowill oraz o siódmą zagraniczną spółkę notowaną na NewConnect – Avtech Aviation and Engineering z Wielkiej Brytanii.

{jumi [*9]}

a