wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 22 wrzesień 2011 07:22

2 razy więcej samolotów za 20 lat

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
2 razy więcej samolotów za 20 lat www.sxc.hu

Mimo utrzymujących się zawirowań na rynkach finansowych na świecie, światowy koncern Airbus przewiduje silny, długotrwały popyt na samoloty komercyjne.

{jumi [*4]}Według jego najnowszej, globalnej prognozy rynku lotniczego (Global Market Forecast, GMF), do 2030 r. potrzebnych będzie ok. 27,8 tys. samolotów, aby zaspokoić rosnący popyt na światowym rynku lotniczym. Łączna wartość ponad 26,9 tys. samolotów pasażerskich (oferujących ponad 100 miejsc na pokładzie) i ponad 900 nowych samolotów transportowych, wynosi 3,5 bln dol.

Oznacza to, że globalna flota samolotów pasażerskich zwiększy się do 2030 r. ponad dwukrotnie, z obecnych 15 tys. samolotów do 31,5 tys. Liczba ta obejmuje dostawę ok. 27,8 tys. nowych samolotów, spośród których 10,5 tys. zastąpi starsze, mniej paliwooszczędne konstrukcje. Utrzyma się tendencja zakupu większych samolotów, co będzie niezbędne do zaspokojenia rosnącego  popytu. Ludzie potrzebują i chcą podróżować samolotem bardziej niż kiedykolwiek w historii. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat branża lotnicza pozostanie odporna na cykle koniunkturalne, podobnie jak w przeszłości. Airbus prognozuje, że przychody na pasażerokilometr (RPK) będą rosnąć średnio o 4,8 proc. rocznie, co przełoży się na ponad dwukrotne zwiększenie transportu lotniczego w ciągu kolejnych 20 lat.

Czynniki napędzające popyt na nowe samoloty to m.in. wzrost liczby ludności, zamożności, dynamiczny rozwój na rynkach wschodzących, silny i utrzymujący się wzrost w Ameryce Północnej i na rynkach europejskich, większa urbanizacja i ponad dwukrotny wzrost liczby mega-miast do 2030 r. Inne czynniki to m.in. stała ekspansja tanich przewoźników, a także występująca na rynkach dojrzałych konieczność zastąpienia starszych, mniej wydajnych samolotów nowymi, eko-wydajnymi modelami. Z geograficznego punktu widzenia, w ciągu najbliższych 20 lat 34 proc. popytu będzie generowane przez rynki Azji i Pacyfiku. Kolejne miejsce zajmie Europa (22 proc.) i Ameryka Północna (22 proc.).

{jumi [*9]}

a