niedziela, grudzień 05, 2021
Follow Us
poniedziałek, 11 lipiec 2011 08:09

Awans PKO TFI

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Awans PKO TFI www.sxc.hu

Z ostatniego raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) wynika, iż w ostatnich miesiącach nieco osłabło tempo odbudowy aktywów funduszy inwestycyjnych po ostatnim kryzysie.

{jumi [*4]}W pierwszej połowie br. zdołały powiększyć swą wartość o +2,2 proc. (2,6 mld zł). W samym czerwcu straciły jednak na wartości -0,1 proc., czyli niecałe -130 mln zł. Rynkowi nie pomaga słabsza koniunktura giełdowa - WIG zyskał w pierwszym półroczu niecałe +2,0 proc. Lepiej wypadł natomiast rynek długu - indeks obligacji skarbowych IROS zyskał blisko +3,2 proc. Wzrostowi aktywów nie pomagają sami klienci, którzy w tym czasie, wg szacunków Analiz Online, wnieśli do funduszy niecałe +2,0 mld zł, najmniej od trzech kolejnych półroczy. Dodatkowo ponad połowa nowych środków trafiła do funduszy tworzonych na potrzeby firm, czy klientów zamożniejszych, czyli nie do szeroko dostępnych rozwiązań. Środki zgromadzone w funduszach aktywów niepublicznych w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zwiększyły się o +1,3 mld zł, przy czym w samym czerwcu o +0,9 mld zł, dzięki czemu ich udział w rynku przekroczył 10 proc. (12,6 mld zł). Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż w towarzystwach, które nie publikują danych o aktywach swoich funduszy, zgromadzone jest dodatkowo ok. 20 mld zł, to może okazać się, że ulokowana jest w nich aż co piąta złotówka. Dodatkowo to właśnie dzięki tej grupie produktów, wg szacunków Analiz Online, czerwcowe saldo wpłat i wypłat było dodatnie i wyniosło ponad +0,5 mld zł (do samych funduszy aktywów niepublicznych trafiło ponad +0,6 mld zł).

Największą dynamikę przyrostu aktywów w pierwszym półroczu (+59,9 proc.) odnotował jednak inny segment rynku, również niedostępny dla szerokiego grona odbiorców, czyli fundusze sekurytyzacyjne. Aktywa w nich zgromadzone zwiększyły się w ciągu sześciu miesięcy o blisko +0,5 mld zł, do 1,3 mld zł na koniec czerwca tego roku. Pod względem wartości aktywów netto w poszczególnych TFI (mln PLN) czołówkę stanowią te same, co od miesięcy pięć spółek: Pioneer Pekao TFI (17,421 mld zł), Aviva Investors Poland TFI (11,608 mld zł), ING TFI (10,150 mld zł), PKO TFI (9,684 mld zł) oraz BZ WBK TFI (9,648 mld zł). W porównaniu z poprzednimi okresami z piątego miejsca na czwarte awansował PKO TFI (BZ WBK TFI spadł na piątą pozycję).

{jumi [*9]}

a