czwartek, czerwiec 20, 2024
Follow Us
środa, 11 maj 2011 17:13

70 proc. netto w brutto

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
70 proc. netto w brutto www.sxc.hu

Średnie wynagrodzenie netto mieszkańców krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Szwajcarii wyniosło w 2010 r. ok. 70 proc.

{jumi [*4]}Na uwagę zasługuje stosunkowo wysoka pozycja Polski ze średnim wynagrodzeniem netto na poziomie ok. 74 proc. – twierdzą autorzy raportu firmy badawczej PwC. Według nich ktoś, kto chciałby ocenić rezultat finansowego tsunami, które nawiedzało Europę przez ostatnie dwa lata, mógłby zdziwić się, jak bardzo ograniczone były jego efekty w dziedzinie podatków osobistych. Jest to rezultatem tego, że międzynarodowe gospodarki są dużo bardziej podatne na wstrząsy i zawirowania rynków finansowych niż systemy administracyjne i podatkowe. Z drugiej strony zdarzenia, które w znaczący sposób oddziałują na ekonomię, pociągają również ważne implikacje dla jurysdykcji regulujących sferę podatków osobistych zarówno w rozwiniętych zachodnich demokracjach, jak i w gospodarkach nowych członków Wspólnoty. Jako przykłady tego wpływu raport wskazuje wprowadzenie tzw. podatku bankowego w Wielkiej Brytanii czy podwyższenie w 2010 r. stawki podatku liniowego na Łotwie z 23 do 26 proc. Co więcej, pewne zmiany były wprowadzane przez poszczególne państwa już w 2009 r. Niemniej, zmiany w prawie wymuszane przez ekonomię są często odwleczone w czasie, głównie z powodu długotrwałości procesu legislacyjnego oraz tego, że zmiany te nie zachodzą spontanicznie, w przeciwieństwie do zmian w globalnej gospodarce.

Generalnie, przeciętne obciążenia z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w analizowanych przez PwC krajach stanowiły ok. 20 proc., a z tytułu ubezpieczeń społecznych (część pracownika) – ok. 10 proc. wynagrodzenia brutto). W porównaniu do roku 2009 nastąpił pewien wzrost średnich obciążeń PIT i spadek średniego netto w krajach Unii Europejskiej, jednak w wyniku zaokrągleń liczb, ogólne wyniki są porównywalne do poprzedniego roku. Powyższe nieznaczne zmiany były spowodowane głównie kryzysem gospodarczym. Kraje, które mogą pochwalić się średnim netto na poziomie wyższym niż 70 proc. to: Estonia, Słowacja, Republika Czeska, Cypr, Bułgaria, Malta, Litwa, Portugalia, Hiszpania, Łotwa, Polska, Luksemburg i Rumunia. Na uwagę zasługuje stosunkowo wysoka pozycja Polski ze średnim wynagrodzeniem netto na poziomie ok. 74 proc.

{jumi [*9]}

a