wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
poniedziałek, 15 luty 2010 09:41

Przedsiębiorcy oceniają Plan Konwergencji Wyróżniony

Napisane przez Kinga Wesoły / KIG
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Siedziba Krajowej Izby Gospodarczej Siedziba Krajowej Izby Gospodarczej KIG

{jumi [*4]}Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia fakt, że koalicjanci doszli do porozumienia w zakresie wprowadzenia zmian w Planie Konwergencji.

Według KIG, w przyjętym przez Rząd Planie Konwergencji brakuje czytelnego sygnału określającego planowany termin przystąpienia Polski do wspólnej strefy walutowej, co może oznaczać z jednej strony niechęć do składania jasnych deklaracji w roku wyborczym, lub też brak pewności, co do możliwości zrealizowania przedstawionych w Planie Konwergencji wskaźników makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na decyzje rządu w zakresie przyjęcia euro

Przesłany do Brukseli dokument w dużej mierze opiera się na założeniu, iż przedstawiony przez Premiera Tuska Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych w latach 2010-2011 zostanie wdrożony w formie konkretnych rozwiązań legislacyjnych, bądź też działań dyscyplinujących wszystkie resorty w zakresie ograniczania wydatków.

Jak wcześniej podkreślał KIG, szukanie faktycznych oszczędności w systemie ubezpieczeń społecznych może stać się efektywne jedynie w przypadku wdrożenia realnej powszechności systemu emerytalnego, co pozwoli na ograniczenie jego deficytu, i – poprzez ograniczenie dopłat z budżetu – na uzdrowienie stanu finansów publicznych.

Jednym z elementów kluczowych, dzięki którym Rada Ministrów zamierza ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych jest wdrożenie reguły wydatkowej, której celem jest ograniczenie wzrostu zadłużenia poprzez wprowadzenie limitu wzrostu wydatków niesztywnych budżetu o maksymalnie 1% ponad inflację. Zasada powyższa naszym zdaniem może stać się efektywna jedynie w połączeniu ze stopniowym ograniczaniem poziomu wydatków sztywnych stanowiących obecnie około 75% ogółu kosztów budżetowych.

W opinii KIG, uzdrowienie stanu finansów publicznych nie powinno być jednak dokonywane kosztem zwiększenia obciążeń fiskalnych.{jumi [*3]}

a