czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
czwartek, 28 grudzień 2023 07:07

Raport WEI: Działalność gospodarcza na zachodniej Ukrainie poradnik dla polskich przedsiębiorców Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mimo niepokojących wskaźników makroekonomicznych i społecznych, Ukraina jest krajem potencjalnie interesującym dla polskich przedsiębiorców. Mimo niepokojących wskaźników makroekonomicznych i społecznych, Ukraina jest krajem potencjalnie interesującym dla polskich przedsiębiorców. MAT.PRAS

Warsaw Enterprise Institute (WEI) opublikowało raport pt. "Działalność gospodarcza na zachodniej Ukrainie poradnik dla polskich przedsiębiorców".

 

Warsaw Enterprise Institute opracował poradnik: Otwieranie działalności gospodarczej na Ukrainie przez polskich przedsiębiorców. To kompendium szczegółowej wiedzy na temat jak poruszać się na rynku ukraińskim. 


Polskie firmy zainteresowane współpracą z Ukrainą mają do wyboru kilka opcji co do formuły prawnej, w jakiej dana współpraca może się odbywać. W przypadku bardziej złożonej współpracy, zakładającej liczne transakcje z różnymi podmiotami na terytorium Ukrainy, rejestracja przedstawicielstwa lub spółki na Ukrainie jest niezbędna.

W każdym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kancelarii prawnych specjalizujących się w rejestracji przedstawicielstw firm zagranicznych na Ukrainie lub spółek prawa handlowego z zagranicznym kapitałem na Ukrainie.

Rodzaje przedstawicielstw firm zagranicznych i spółek prawa handlowego na Ukrainie

Zagraniczne, w tym polskie firmy mają możliwość otworzenia przedstawicielstwa na Ukrainie. Obecnie istnieją dwa rodzaje przedstawicielstw: niestałe i stałe. Różnią się one od siebie przede wszystkim możliwością prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie i opłatą podatków.

Niestałe przedstawicielstwo jest prostszą formą obecności na Ukrainie. Nie może prowadzić działalności gospodarczej na terenie Ukrainy – zajmuje się jedynie reprezentowaniem interesów firmy na terenie Ukrainy, jednak nie przynosi żadnego dochodu. Niestałe przedstawicielstwo nie płaci podatków na Ukrainie.

Stałe przedstawicielstwo jest bardziej złożoną formą obecności zagranicznej firmy na Ukrainie, ale dającą również więcej opcji. Przede wszystkim może ono prowadzić działalność gospodarczą na terenie Ukrainy, uzyskiwać dochód itd. Stałe przedstawicielstwo jest objęte obowiązkiem płacenia podatków w wysokości odpowiedniej do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej (na warunkach dla nieresydentów).

W przypadku rejestracji przedstawicielstwa jako niestałego należy zwracać uwagę na czynności dokonywane na Ukrainie. Znane są przypadki, że podczas kontroli ze strony instytucji państwowych stwierdzano, że przedstawicielstwo zarejestrowane jako niestałe de facto prowadzi na Ukrainie działalność gospodarczą. Wiązało się to z karami finansowymi i koniecznością spłaty należnych podatków.

Poradnik przygotowany przez zespół Warsaw Enterprise Institute ma na celu wsparcie polskich przedsiębiorców, rozważających rozpoczęcie działalności gospodarczej na Ukrainie, w całości dostępny jest tutaj...

a