środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
czwartek, 26 październik 2023 12:59

12 miliardów w błoto. 49 "inwestycji" - od ławeczki i jaja do autostrady Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Wybierzcie 3 PRZYKŁADY najgorszego – Waszym zdaniem – marnowania pieniędzy podatników Wybierzcie 3 PRZYKŁADY najgorszego – Waszym zdaniem – marnowania pieniędzy podatników mat.pras

Przemysław Staciwa z WEI zebrał i opisał przypadki, które budzą wątpliwości, czy służą interesowi publicznemu, czy są adekwatne do oczekiwanego efektu, czy środki wydatkowane na te cele były współmierne do wartości inwestycji i czy w ogóle takie inicjatywy były potrzebne.

Czarna Księga wydatków publicznych to publikacja, która przedstawia 49 przykładów niegospodarnego wydawania pieniędzy podatników przez polityków na różne projekty i inwestycje których wartość wyniosła ok 12 miliardów złotych. Poniżej przedstawiamy kilka z tematów podjętych przez autora. Na stronie WEI można zagłosować na najbardziej absurdalną z "inwestycji"

Zagłosujcie w plebiscycie na najbardziej skandaliczne marnotrawstwo pieniędzy podatników! Zadanie jest niezwykle proste. Wybierzcie 3 PRZYKŁADY najgorszego – Waszym zdaniem – marnowania pieniędzy podatników. Nie musicie kierować się kwotą „wyrzuconą w błoto”. Możecie wybrać przykład najśmieszniejszy, najbardziej żenujący, najgłupszy czy najbardziej irytujący. Przejdźcie na koniec strony, podajcie imię, nazwisko i e-mail (na jeden adres mailowy można głosować tylko raz!) Głosować można przez najbliższy miesiąc. Pod koniec głosowania ujawnimy, jaka będzie nagroda w naszym plebiscycie! - czytamy na stronie WEI

Kryzys w Europie

Czarna Księga pokazuje, jak ważne jest racjonalne i odpowiedzialne dysponowanie budżetem publicznym. Autor wymienia wiele problemów, z którymi boryka się Europa, takich jak pandemia koronawirusa, inflacja, kryzys energetyczny, rosyjska agresja na Ukrainę i ograniczanie swobód obywatelskich.

Debata nad wydatkami publicznymi

Celem Czarnej Księgi, to zapoczątkowanie dyskusji nad tym, na co wydawać pieniądze w czasie kryzysu, jak ustalać priorytety, jak dbać o interes obywateli i jak kontrolować działania polityków. Autor ma nadzieję, że publikacja da do myślenia zarówno społeczeństwu, jak i decydentom.Wybrane prz

Wybrane przykłady "inwestycji i inicjatyw"

Platforma widokowa w Myśliszowie:

Nieudana inwestycja gminy Dzierżoniów, która wydała 9800 zł na drewniany podest o wysokości 40 cm, który ma służyć do podziwiania krajobrazu. Platforma stała się obiektem drwin i memów w internecie.

Reakcje na platformę: Wójt gminy i nadleśniczy bronią pomysłu i twierdzą, że platforma jest potrzebna i atrakcyjna. Sołectwo Myśliszów zaprasza ludzi do odwiedzenia platformy w lecie i podniesienia głowy. Blogerka pisząca o wsi uważa, że platforma zrobiła reklamę miejscowości.

Plac zabaw na boisku w Krzemiennej:

Niezwykła inwestycja, która polegała na postawieniu elementów placu zabaw na środku boiska piłkarskiego. Inicjatorem projektu był sołtys wsi, który uzyskał poparcie 16 mieszkańców na zebraniu wiejskim. Inwestycja została sfinansowana z funduszu sołeckiego.

Reakcje na plac zabaw: Inwestycja wywołała zaskoczenie i krytykę wśród niektórych mieszkańców i mediów, którzy uważali ją za absurdalną i groteskową. Sołtys bronił swojego pomysłu i twierdził, że plac zabaw jest potrzebny i atrakcyjny dla turystów. Wójt gminy Dydnia przyznała, że była przeciwna inwestycji, ale nie mogła jej zablokować ze względów formalnych.

Śpiewające jajo na Placu Pięciu Rogów:

Rzeźba autorstwa Joanny Rajkowskiej, która ma naśladować pisklę drozda śpiewaka. Kosztowała ponad ćwierć miliona złotych i miała być symbolem Warszawy i wrażliwości na naturę.

Kontrowersje i krytyka: Rzeźba jest brzydka, niepasująca do otoczenia i niepotrzebna. Nie spełnia swojego celu, a jedynie zajmuje miejsce i pieniądze. Została zbudowana w ramach rewitalizacji Placu Pięciu Rogów, ale nie poprawia jego atrakcyjności.
Opinia autorki: Artystka uważa, że jej dzieło jest testem wrażliwości warszawiaków i umieszcza ich w ptasiej czasoprzestrzeni. Twierdzi, że jest to obiekt surrealny i nawiązuje do utraty kontaktu człowieka z naturą.

Przebudowa drogi S19

Inwestycja polegająca na dobudowie drugiej jezdni na odcinku 13,8 km drogi ekspresowej S19, która ma być częścią trasy Via Carpatia. Prace mają się zakończyć w 2026 roku.

Wąskie gardło i wypadki

Powód przebudowy drogi, który wynikał z istnienia jednej jezdni o dwóch pasach ruchu, co powodowało utrudnienia, korki i niebezpieczne zdarzenia. W ciągu roku na tym odcinku zginęło siedem osób.

Wydatki

Wysokość wydatków na przebudowę drogi, która wynosi 272,83 mln zł. To ponad połowa pierwotnej wartości projektu, który zakładał realizację w tańszym standardzie. Autor krytykuje brak odpowiedniego planowania i chęć zaoszczędzenia akurat nie tam, gdzie należy.

Więcej można przeczytać na wei.org.pl/czarna-ksiega-podatkow

Więcej w tej kategorii: « 5. Kongres "Zdrowie Polaków"

a