środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
wtorek, 04 lipiec 2023 13:12

Francja Niemcy - długi mecz o tanią energię lub dominację w Europie Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Heinrich-Böll-Stiftung zasięg działania Heinrich-Böll-Stiftung zasięg działania mat.pras

Niemcy, ingerują w sprawy polityczne i gospodarcze swoich partnerów zagranicznych, zwłaszcza tych z Unii Europejskiej – czytamy w raporcie śledczym Comité Stratégique pour la Souveraineté - Francuskiego Instytutu Walki Ekonomicznej.

Pomimo ideału pokoju który oficjalnie deklarują przedstawiciele krajów członkowskich, Unia Europejska (UE) nie jest wolna od konfliktów. U podstaw walk o władzę w Europie leżą często rozbieżne interesy gospodarcze i polityczne. Opozycje istnieją, ponieważ obawy o bezpieczeństwo i wynikające z nich orientacje geopolityczne są rozbieżne, a także dlatego, że rozwój gospodarczy jest często grą o sumie zerowej.

Nieporozumienia między Paryżem a Rzymem w sprawie dystrybucji uchodźców są przykładem takich rozbieżności, podobnie jak unilateralizm niemieckiej polityki migracyjnej podczas wojny w Syrii.

Niemcy – Energiewende – długofalowa strategia wpływu

Aby zapewnić dominację swojego modelu energetycznego i powodzenie swoich działań, Berlin kształtuje europejską politykę energetyczną zgodnie ze swoimi interesami gospodarczymi. Model promowany przez strategię odejścia od atomu – Energiewende - jest wykonalny tylko wtedy, gdy kraje sąsiadujące współpracują z Niemcami w celu równoważenia niemieckiej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

finansowanie politycznych fundacji z Bundestagu

Ofensywną postawę Niemiec ilustruje szereg działań hybrydowych, ale przede wszystkim długi okres lobbowania w celu zapewnienia wsparcia finansowego dla swojego modelu. W 1996 roku prezydent Roman Herzog oświadczył, że uważa fundacje polityczne za „jeden z najbardziej skutecznych i sprawdzonych instrumentów niemieckiej polityki zagranicznej”, jeśli nie ogranicza się do tradycyjnych metod i wiedzy z zakresu dyplomacji.

Narzędzia polityki

Niemieckie fundacje polityczne finansowane są na ogromną skalę przez Bundestag. Budżet fundacji dotowanych w ten sposób wyniósł 644 miliony euro w roku 2019 i 690 milionów euro w roku 2023. Wśród organizacji które zajmują się dystrybucją informacji i budowaniem narracji zbieżnych z celami Berlina jednocześnie sygmatyzujących energię atomową najbardziej widoczne są dwie fundacje Heinrich Boll Stiftung – powiązana z partią Zielonych, oraz Fundacja Róży Luksemburg.

Zasięg działania

Obie organizacje mają swoje oddziały na wszyskich kontynentach i wszędzie rozprzestrzeniają narracje mające odpowiadać polityce Niemiec. Ale to nie wszystko. W raporcie EGE czytamy:

Aby osłabić przemysł i francuską gospodarkę w ogóle oraz zapewnić sobie hegemonię w tych obszarach na poziomie europejskim, Niemcy demontują francuski przemysł nuklearny blokując instytucje europejskie, wywierając stałą presję na politykę europejską i stosując praktykę kognitywnego osaczenia.

Raport EGE zwraca również uwagę na to, że niemieckie fundacje uciekają się nie tylko do budowania strefy wpływów ale sięgają po działania bezpośrednie mające destabilizować łańcuchy dostaw np. uranu do francuskich elektrowni.

Za pomocą antynuklearnych wpływów na terytorium Francji i poprzez destabilizację dostaw uranu fundacje Heinrich-Böll-Stiftung i Róża Luksemburg są bezpośrednio zaangażowani w spowalnianie rozwoju energetyki jądrowej we Francji. – czytamy w raporcie

a