niedziela, grudzień 05, 2021
Follow Us
piątek, 27 sierpień 2021 10:26

Modernizacja kolei może być szansa dla polskiej gospodarki Wyróżniony

Napisane przez KAS
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak włączyć polskie firmy z branży kolejowej do dialogu na temat modernizacji infrastruktury transportowej w kontekście zrównoważonego rozwoju? Jak włączyć polskie firmy z branży kolejowej do dialogu na temat modernizacji infrastruktury transportowej w kontekście zrównoważonego rozwoju? mat.pras

Polska, dzięki środkom z Funduszu Odbudowy, a także zapewne ostatniej tak dobrej dla nas perspektywy budżetowej staje przed szansą modernizacji sieci kolejowej.

Pierwsze dwie dekady III RP były okresem zaniedbań i upadku polskiej kolei, dopiero ostatnie 15 lat to okres zmian, jednak nie tak szybkich, jak należałoby oczekiwać. Dodatkowym impulsem dla rozwoju kolei może być planowana przez rząd decentralizacja – przenoszenie siedzib spółek i instytucji z Warszawy do ośrodków regionalnych – czytamy w zapowiedzi nowego raportu Instytutu Staszica. Publikacja jest planowana na przełom sierpnia i września.

Jak włączyć polskie firmy z branży kolejowej do dialogu na temat modernizacji infrastruktury transportowej w kontekście zrównoważonego rozwoju? Jak pozyskiwać środki na nowe inwestycje? Jak w takie plany wpisuje się projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego? Te zagadnienia są przedmiotem analizy zespołu eksperckiego Instytutu Staszica. Jej efektem będzie raport: Modernizacja polskiej sieci transportu kolejowego jako szansa dla branży logistycznej i transportowej w kontekście zrównoważonego rozwoju.

- Niwelowanie różnic rozwojowych między regionami jest deklarowane jako jeden z priorytetów polityki obecnego rządu. Temu ma służyć m.in. decentralizacja, czyli przenoszenie siedzib niektórych urzędów centralnych i spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa poza Warszawę. Wsparciem tej idei jest również rozwój ekologicznego transportu, z inwestycjami w kolej na czele. Inwestycje te wpisują się również w europejski Zielony Ład. Jednak, co istotne, są także ogromną szansą dla polskich firm, zwłaszcza w perspektywie dobrego wykorzystania koniunktury, której Polska spodziewa się przez co najmniej dwa najbliższe lata – czytamy w komunikacie Instytutu.

Publikacja opracowania planowana jest na przełomie sierpnia i września br.

a