środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
poniedziałek, 14 październik 2019 09:34

Randstad: Co czwarty Polak rozważa emigrację zarobkową

Napisane przez BEA
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Taką opcję najczęściej biorą pod uwagę osoby do 29 roku życia i z wykształceniem podstawowym. Taką opcję najczęściej biorą pod uwagę osoby do 29 roku życia i z wykształceniem podstawowym. Photo by Barth Bailey on Unsplash

Wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku rozważa 24 proc. pracowników – wynika z 37 edycji badania „Monitor Rynku Pracy”.

Taką opcję najczęściej biorą pod uwagę osoby do 29 roku życia i z wykształceniem podstawowym. Branże, które najbardziej mogą spodziewać się odpływu pracowników to: budownictwo, finanse, hotelarstwo i gastronomia.
Powodami, dla których Polacy rozważają wyjazd za granicę są lepsze zarobki, (na ten czynnik wskazało aż 63 proc.) i warunki pracy. Zdecydowana większość osób, które rozważają wyjazd za granicę, planuje wykonywać pracę fizyczną.

— Przeciętne płace w Polsce, mimo znaczącego wzrostu w ostatnich latach, nadal są niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Dla wielu osób możliwość uzyskania znacząco wyższych wynagrodzeń jest więc atrakcyjną perspektywą – komentuje Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Głównymi kierunkami emigracji zarobkowej są dla pracowników Niemcy (27 proc), Wielka Brytania (21 proc.) i Holandia (12 proc.). Poza podium plasują się USA i Norwegia. W celach zarobkowych chciałoby wyjechać tam po 6 proc. Polaków.

— Mimo niskiego poziomu stopy bezrobocia rejestrowanego na poziomie kraju, ciągle w ośmiu powiatach przekracza ona 15 proc., a w 75 dalszych – 10 proc.. Inaczej mówiąc: w niemal co czwartym powiecie nie jest wcale tak kolorowo: ani z dostępnymi ofertami pracy, ani z wysokością płac - dodaje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu rynekpracy.org.

Kolejny kwartał spada satysfakcja z wykonywanej pracy. Szczególnie dotyczy to osób wykonujących proste prace fizyczne, techników i robotników wykwalifikowanych. Aż 20 proc. pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej jest niezadowolonych z pracy.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracodawcę zmieniło 22 proc. Polaków. Najczęściej posadę zmieniają inżynierowie, kasjerzy i sprzedawcy oraz zatrudnieni w branży hotelarskiej

Badanie pokazuje także, że średni czas poszukiwania zatrudnienia po raz kolejny wydłużył się. Obecnie wynosi trzy miesiące. Pracownicy coraz bardziej boją się o utratę obecnego zatrudnienia

Zwiększył się odsetek pracowników, którzy poszukują pracy. Obecnie 53 proc. Polaków deklaruje, że aktywnie szuka zatrudnienia lub rozgląda się za ofertami. To o 3 punkty.procentowe więcej niż w ubiegłym kwartale. 

Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym w Polsce od 2010 roku. Obecnie realizowany jest w Polsce przez firmę badawczą Kantar Polska. Prowadzony jest poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie. Bieżąca edycja sondażu została zrealizowana w dniach 2-12 września 2019 roku na grupie 1000 respondentów.

a