poniedziałek, grudzień 02, 2024
Follow Us
piątek, 26 listopad 2010 06:47

Wielka Brytania liderem Europejskiego Indeksu Cyfryzacji

Napisane przez DC / Instytut Globalizacji
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konsumenci w Wielkiej Brytanii mają najlepszy dostęp do usług telewizyjnych w Europie – wynika z najnowszego rankingu Instytutu Globalizacji. Polska uplasowała się w środku stawki.

{jumi [*4]}Co robi Brytyjczyk, gdy za oknem pada deszcz? Ogląda cyfrową telewizję w jakości HD! Z najnowszego rankingu Instytutu Globalizacji, przedstawiającego zaawansowanie cyfryzacji w Europie, wynika, że liderami cyfryzacji są Brytyjczycy, Francuzi i Finowie. Nasz kraj należy do średniaków, ale jest niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Polska byłaby europejskim liderem cyfryzacji, gdyby nie skandaliczne opóźnienia w cyfryzacji telewizji publicznej – podsumowuje dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. – Gdyby telewizja publiczna była konsekwentna w uruchomieniu swojej platformy cyfrowej, na wzór BBC, Polska byłaby w czołówce rankingu – dodaje.

Odkładana z roku na rok data wyłączenia nadawania sygnału analogowego w Polsce przyczyniła się do słabego wyniku naszego kraju w rankingu. Z kolei brak telewizji naziemnej skutkuje relatywnie niskim stopniem nasycenia kraju sygnałem cyfrowym na poziomie 40 proc.

Eksperci Instytutu Globalizacji zwracają uwagę, że cyfryzacja w Polsce odbywa się w zasadzie dzięki konsumentom i na ich koszt. Konsumenci kupują cyfrowe telewizory i wykupują abonamenty u komercyjnych operatorów mimo, że jest to wciąż usługa dość droga.

Polska może pochwalić się relatywnie sporą konkurencją na rynku telewizji cyfrowej, bowiem konsumenci mają do wyboru 6 platform cyfrowych i kilkunastu nadawców telewizji cyfrowej. Przekłada się to na średni roczny koszt dostępu do telewizji cyfrowej, który w Polsce Instytut Globalizacji szacuje na ok. 300 euro (średnia roczna opłata za pakiet telewizyjny, koszty instalacji, opłata aktywacyjna, opłata za sprzęt itp.). Porównując koszt dostępu do telewizji cyfrowej z rocznym średnim wynagrodzeniem, okazuje się jednak, że Polska posiada jeden z najwyższych kosztów dostępu do telewizji cyfrowej w Europie. Droższe wydatki na dostęp do cyfry ponoszą jedynie Grecy, Węgrzy, Portugalczycy, Słowacy, Litwini i Bułgarzy. Bardzo słabo wypadamy także w przypadku nieodpłatnego dostępu do kanałów cyfrowych. Polacy mogą odbierać tylko 8 darmowych programów, podczas gdy Duńczycy aż 221, Brytyjczycy 106 a Niemcy i Hiszpanie odpowiednio 67 i 66.

W Europie wciąż niedorozwinięty jest rynek usług dodatkowych. Tylko Brytyjczycy, Francuzi, Włosi i Niemcy mogą cieszyć się swobodnym dostępem do wideo na żądanie czy indywidualizacji oferty w ramach pay-per-view. W przypadku dostępu do krajowych kanałów HD prym wiedzie Holandia i Wielka Brytania (po 25 kanałów HD), a za nimi plasuje się Francja z 24 kanałami HD i Włochy – 20 kanałów HD. Natomiast, jeśli chodzi o ogólny dostęp do kanałów HD – największym szczyci się Belgia – 66 dostępnych kanałów HD, Wielka Brytania – 63 oraz Holandia i Francja – po 54. Polacy zajęli 6 miejsce z dostępem do 45 różnych kanałów najwyższej jakości.

{jumi [*9]}

a