sobota, styczeń 22, 2022
Follow Us
poniedziałek, 10 październik 2016 14:33

Elektroniczny pobór opłat zapewni komfort i wpływy do budżetu

Napisane przez Witold Kołodziej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Elektroniczny pobór opłat zapewni komfort i wpływy do budżetu fot. freeimages.com

Rozszerzenie systemu viaTOLL o nowe drogi jest najlepszym sposobem na zasilenie Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) o nowe środki - wynika z raportu „Krajowy system poboru opłat w Polsce" opracowanego przez Instytut Jagielloński. Równocześnie zastosowanie tego systemu na autostradach pozwoli zwiększyć komfort podróży dla kierowców samochodów osobowych, przekonują eksperci Instytutu.

Autorzy raportu podkreślają, że obecnie funkcjonujący system viaTOLL, na wdrożenie którego wydano 1,2 mld zł sprawdza się. Jest systematycznie unowocześniany, przynosi wpływy adekwatne do wielkości sieci dróg płatnych (6,5 mld zł do końca lipca 2016 r.) i jest akceptowany przez użytkowników. Nie jest jednak wykorzystany w wystarczającym stopniu, gdyż nie jest odpowiednio rozbudowany.

Polski budżet traci dziś setki milionów złotych nie pobierając opłat np. od przejeżdżających masowo TIR-ów ze wschodu, które bardzo intensywnie korzystają z polskich dróg – czytamy w raporcie.

- System viaTOLL może przynieść KFD znacznie większe wpływy pod warunkiem realnej poprawy skali rozbudowy systemu o nowe odcinki dróg płatnych w Polsce. Wymaga to jedynie decyzji poborcy opłat, czyli GDDKiA – piszą w raporcie Kamil Moskwik i Bartłomiej Sawicki, eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Autorzy podkreślają, że mamy w Polsce prawie tysiąc km dróg gotowych do objęcia opłatami. Szacowany przychód to ok. 400 mln zł rocznie. Nie stać nas na rezygnację z tych pieniędzy – przekonują.

Raport omawia tez szczegółowo prawne podstawy systemu poboru opłat w Polsce zarówno w kontekście prawa krajowego, jak i prawodawstwa Unii Europejskiej. Opisuje istniejący system poboru opłat w Polsce jak i analizuje wszystkie istniejące systemy poboru opłat w Europie.

Unia Europejska, ze względu na konieczność zapewnienia interoperacyjności poboru opłat (europejskie e-myto), dopuściła do użytkowania dwa z nich: GNSS (system satelitarny) i DSRC (system wykorzystujący komunikację mikrofalową). Według autorów, ze względu na rozwój technologii w Europie i na świecie, kontynuacja poboru opłat w technologii DSRC jest najbardziej racjonalnym posunięciem. - W przyszłości pojazdy - czy to kierowane przez człowieka, czy też autonomiczne - będą wymieniać między sobą informacje za pomocą mikrofal. Mając już w tej chwili rozbudowaną infrastrukturę wykorzystującą DSRC (czyli właśnie mikrofale – red.) możemy spokojnie przygotowywać się do nieuchronnej rewolucji w transporcie samochodowym – piszą eksperci.

Autorzy raportu zwracają także uwagę na pozytywne efekty, jakie przyniosłoby objęcie jednolitym elektronicznym systemem poboru opłat również autostrady koncesyjne. Wprowadzenie dla wszystkich kierowców możliwości korzystania z opcji „zwolnij i jedź" podczas przejazdu przez place poboru opłat, zwiększyłoby ich przepustowość, zmniejszyło korki, poprawiło komfort jazdy i finalnie – także podniosłoby wydajność finansową systemu. - Zdumiewająca jest opieszałość, szczególnie poprzedniej ekipy rządzącej, która mogła zastosować nowoczesne rozwiązania ułatwiające przejazd użytkownikom, zachowując pobór opłat, a tego nie zrobiła – piszą autorzy. Przypominają, że zamiast tego w ubiegłych latach wprowadzono zwolnienia z opłat w wakacyjne weekendy, co kosztowało budżet około 70 mln złotych.

a