sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
wtorek, 19 październik 2010 08:17

Atomowe: za czy przeciw?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Atomowe: za czy przeciw? www.sxc.hu

TNS OBOP, na zlecenie Instytutu Globalizacji (IG), przeprowadzi jedno z pierwszych badań dotyczących społecznego postrzegania polskiego projektu atomowego.

{jumi [*4]}Badanie jest kolejnym etapem projektu „Atom dla Polski”, w ramach którego ukazał się raport Instytutu dotyczący perspektyw energetyki jądrowej w Polsce, o czym już pisaliśmy na łamach kuriera365.pl. IG prowadzi autorski program edukacyjno-badawczy „Atom dla Polski”, chcąc wesprzeć proces decyzyjnego dotyczący budowy przez Polskę co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. – Po publikacji raportu „Perspektywy energetyki jądrowej w Polsce”, przyszedł czas na zbadanie postaw Polaków wobec budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju – informuje dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. Badanie przeprowadziła firma TNS OBOP metodą Omnimas w drugim tygodniu października. Wyników badania należy spodziewać się ok. 20 października.

Instytut Globalizacji zapytał Polaków m.in., czy główne założenia polskiego programu atomowego powinny być przedmiotem debaty publicznej oraz czy budowa elektrowni jądrowych przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju. Ponadto padły pytania o kryteria wyboru wykonawcy elektrowni jądrowych w Polsce w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego, kosztów, technologii i terminowości. - Podejmowane decyzje wokół tej kluczowej dla kraju inwestycji mogą mieć charakter bardziej polityczny, niż ekonomiczny – tłumaczy Teluk. – W efekcie mogliby zostać wyłonieni partnerzy, który oferują technologię droższą i mają problemy z dotrzymywaniem terminów, co odbyłoby się ze szkodą dla projektu – dodaje. Badania wraz raportem ukażą się także drukiem na początku listopada.

{jumi [*9]}

a