środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 12 październik 2010 08:39

Więcej kredytów niespłacalnych, mniej – nie-mieszkaniowych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Więcej kredytów niespłacalnych, mniej – nie-mieszkaniowych www.sxc.hu

Z ostatnio opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego raportu wynika, że w I półroczu br. sytuacja sektora bankowego pozostała stabilna. Bieżąca sytuacja w zakresie bazy kapitałowej, jak również płynności krótkoterminowej jest dobra.

{jumi [*4]}Wg KNF niezadowalająca jest natomiast sytuacja w zakresie płynności średnio- i długoterminowej. Utrzymuje się brak sprawnego funkcjonowania rynku międzybankowego w zakresie transakcji o terminach zapadalności dłuższych niż 1 dzień oraz brak odpowiedniego poziomu finansowania średnio- i długoterminowego. W tym kontekście za niekorzystne należy uznać dalsze wyhamowanie tempa wzrostu bazy depozytowej, co ma związek z redukcją oprocentowania depozytów, poprawą koniunktury na rynku kapitałowym i nadal trudną sytuacją na rynku pracy. Z drugiej strony nastąpił wzrost finansowania z sektora finansowego i budżetowego.

KNF wskazuje ponadto, że banki wciąż są mniej aktywne w niektórych segmentach rynku. Stanowi to pochodną niepewności, co do przyszłego rozwoju sytuacji (zarówno banków, jak i klientów) oraz silnego pogorszenia jakości portfela kredytowego (w konsekwencji zaostrzenie polityki kredytowej w niektórych obszarach). Głównym obszarem rozwoju akcji kredytowej pozostają kredyty mieszkaniowe, podczas gdy w pozostałych segmentach występuje stagnacja. Podstawowym warunkiem istotnego rozszerzenia akcji kredytowej jest trwała poprawa koniunktury gospodarczej, przy czym zasadniczym źródłem jej rozwoju powinny być stabilne źródła finansowania pochodzące z rynku krajowego.

Głównym obszarem ryzyka działalności banków jest wg KNF spadek jakości portfela kredytowego, na skutek pogorszenia sytuacji makroekonomicznej oraz nadmiernego rozluźnienia standardów polityki kredytowej. Dotyczy to przede wszystkim segmentu klientów detalicznych. W tym kontekście, niepokój budzi poluzowanie polityki kredytowej w obszarze kredytów mieszkaniowych, a zwłaszcza ponowne rozszerzenie oferty kredytów walutowych, powrót do udzielania kredytów o bardzo wysokim LTV i bardzo długim okresie kredytowania. Oceniając perspektywy rozwoju sytuacji w najbliższych okresach należy zachować ostrożność. Wynika to z niepewności, co do przyszłego rozwoju sytuacji makroekonomicznej oraz skali ryzyka kredytowego zakumulowanego w bilansach banków (dotyczy to głównie długoterminowych kredytów mieszkaniowych, w przypadku których materializacja ryzyka następuje na ogół po kilku latach od momentu udzielenia).

{jumi [*9]}

a