poniedziałek, grudzień 02, 2024
Follow Us
wtorek, 07 wrzesień 2010 12:00

Słońce może pomóc nieruchomościom

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słońce może pomóc nieruchomościom www.sxc.hu

Zastosowanie w nieruchomościach komercyjnych systemów wykorzystania energii słonecznej ułatwi uzyskanie w naszych warunkach tzw. certyfikatu energetycznego – dokumentu wymaganego obowiązkowo przy stawianiu nowo budowanych budynków.

{jumi [*4]}To jeden z istotnych wniosków najnowszego raportu firmy Jones Lang LaSalle (JLLS) „Energia słoneczna. Czy doda blasku twojemu portfelowi nieruchomości?”. Dokument kierowany jest do szefów działów zarządzających portfelem nieruchomości w korporacjach, bada możliwości wynikające z wykorzystania energii słonecznej i związanych z tym korzyści finansowych. Publikacja przygląda się zarówno opcjom wykorzystania modułów fotowoltaicznych (potocznie zw. bateriami słonecznymi) generujących energię z energii słonecznej do własnych potrzeb, jak i możliwości wynikających ze współpracy z zewnętrznymi firmami specjalizującymi się w dystrybucji energii pochodzącej z energii słonecznej.

Mówiąc o powodach przygotowania publikacji, Kevin Turpin, dyrektor działu badań rynku w Europie Środkowo-Wschodniej JLLS, skomentował: - na przełomie ostatnich 20 lat pojemność generatorów energii słonecznej wzrosła dramatycznie wraz z ostrym spadkiem nakładów finansowych. W czasie gdy zwyżka cen energii pozyskiwanej z paliw węglowych jest nieuchronna, oszacowanie i wdrożenie energii słonecznej wydaje się rozważną strategią dla korporacji. Takie przedsięwzięcie wydaje się szczególnie słuszne teraz - w dobie warunków sprzyjających właścicielowi, nabywcy czy operatorowi systemu generującego energię słoneczną.

Paweł Warda, dyrektor działu zarządzania projektem i doradztwa technicznego w JLLS dodał: - szacując koszt wobec korzyści wynikających z zastosowania własnych urządzeń generujących energię z energii słonecznej, managerowie odpowiadający za portfel nieruchomości w korporacjach powinni być świadomi, że instalacje słoneczne muszą być używane przez długi okres, nawet 20 lat, aby zyskać znaczne korzyści finansowe przewyższające koszty klasycznych dostaw energii. Własny system generujący energię z odnawialnych źródeł nie będzie dobrym rozwiązaniem dla „krótkoterminowych” właścicieli czy dzierżawców.

Nowy raport Jones Lang LaSalle ujawnia, że bardziej korzystną opcją dla niektórych korporacji jest pozyskiwanie energii z alternatywnych mniej kosztownych rozwiązań tj. wynajmu powierzchni dachu operatorowi systemu wywarzającego energię z energii słonecznej, który zainstaluje sprzęt i zajmie się konserwacją, a następnie odsprzeda wygenerowaną energię. Firmy posiadające w swoim portfelu duże obiekty jak np. magazyny, mogą uzyskiwać dochód poprzez wynajem zewnętrznym firmom rozległych obszarów dachu do montażu różnych urządzeń w tym modułów fotowoltaicznych.

Warda dodaje: JLLS jest obecnie zaangażowany jako doradca w procesie pozyskania certyfikatu LEED (wiodącym na świecie systemem certyfikowania nieruchomości pod względem rozwiązań sprzyjających środowisku i ich użytkownikom) dla dwóch nieruchomości - Zebra Tower, biurowca w centrum Warszawy oraz hangaru dla helikopterów na południu kraju. Efektywność wykorzystania energii w budynku jest bardzo istotna w uzyskaniu dobrych wyników w trakcie certyfikacji budynku. A wykorzystanie energii z energii słonecznej jest właśnie dobrym sposobem na uzyskanie cennych punktów w tej kategorii.

W przypadku budynków, główne korzyści wynikające ze spełnienia wymogów i uzyskania certyfikatu LEED, to niższe koszty operacyjne, zwiększona atrakcyjność nieruchomości oraz stworzenie zdrowszej i bardziej przyjaznej użytkownikowi przestrzeni. Budynek zaprojektowany i wybudowany zgodnie z kryteriami LEED, przyczyni się do zredukowania zużycia energii o 30-50 proc., redukcji emisji dwutlenku węgla o 35 proc., redukcji zużycia wody o 40 proc. i redukcji odpadów stałych o 70 proc. Ograniczenie konsumpcji energii przekłada się na redukcję zanieczyszczenia i tym samym na mniejsze negatywne oddziaływanie na środowisko.

{jumi [*9]}

a