sobota, lipiec 24, 2021
Follow Us
wtorek, 18 luty 2014 10:03

Wykryto wirus ASF w Polsce

Napisane przez ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wykryto wirus ASF w Polsce fot. Jerzy Strzelecki / Wikipedia

W Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) - u dzika w gminie Szudziałowo, ok. 900 m od granicy z Białorusią, podało Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi (MRiRW). Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi, podkreśla resort.

W celu zabiegnięcia ekspansji wirusa prowadzony jest prewencyjny Program Monitorowania ASF.

"Już od lutego 2011 roku, Główny Lekarz Weterynarii polecił Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii, aby w pasie przygranicznym o szerokości 40 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim rozpoczął prewencyjne pobieranie próbek do badań w kierunku ASF od wszystkich padłych świń oraz od padłych i odstrzelonych dzików" - podano komunikacie.

Dodatkowo, na początku marca 2012 roku wprowadzono analogiczny, prewencyjny monitoring w powiatach leżących w pasie przygranicznym o szerokości 40 km od granicy z Litwą, Białorusią i Ukrainą. Równolegle odbywały się szkolenia przypominające dotyczące ASF dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki oraz lekarzy weterynarii pracujących w Inspekcji Weterynaryjnej oraz dla hodowców świń, dodał resort.

Ministerstwo Rolnictwa zaznacza, że Inspekcja Weterynaryjna ściśle współpracuje z Polskim Związkiem Łowieckim, Strażą Graniczną oraz Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych w kwestii przekazywania informacji o padłych dzikach znalezionych, w trakcie wykonywania przez te instytucje czynności służbowych, w szczególności w strefie przygranicznej.

Występowanie wirusa ASF kojarzone jest głównie z krajami Afrykańskimi. Jednakże, Od czerwca 2013 roku afrykański pomór świń rejestruje się też na Białorusi.

a