środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 08 kwiecień 2011 12:21

Mieszkania (nieco) tańsze niż przed rokiem

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mieszkania (nieco) tańsze niż przed rokiem www.sxc.hu

Według kwietniowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera od marca ub.r. w największych polskich miastach ceny mieszkań obniżyły się o 2,2 proc.

{jumi [*4]}Jedynie w Krakowie i Białymstoku średnia jest obecnie wyższa niż 12 miesięcy temu. Największe obniżki miały natomiast miejsce w Katowicach -7,9 proc., Olsztynie -6 proc. Fala obniżek, trwająca od jesieni 2010 r., sprawiła, że w Katowicach i Gdańsku mieszkania są dostępne w cenach z I połowy 2007 r., czyli sprzed fali wzrostów cen. Wyjątkowo, na tle innych miast, rozwinęła się w marcu sytuacja w Sopocie. W ciągu miesiąca cena wzrosła tam aż o 3,7 proc. Nie należy jednak rozpatrywać tej zmiany w kategoriach odwrócenia trendu i powrotu do cen sprzed kilkunastu miesięcy. Charakterystycznym dla Sopotu zjawiskiem jest sezonowy wzrost cen ofertowych. Warto również podkreślić, iż w ciągu miesiąca podaż w Sopocie zwiększyła się o 20 proc. Można wnioskować, że skokowy wzrost średniej ofertowej to efekt wystawienia na sprzedaż nowej puli mieszkań, których właściciele nie mieli jeszcze okazji zweryfikować swoich oczekiwań cenowych.

Mimo zapowiedzi ograniczenia, a wręcz zamknięcia programu „Rodzina na swoim”, w rozpoczętym II kwartale br. w większości lokalizacji wskaźniki kwalifikujące mieszkania do zakupu za kredyt z dopłatą wzrosły. Dzięki temu niemal we wszystkich miastach wojewódzkich łatwo o mieszkanie, które można kupić za preferencyjny kredyt. Najbardziej zwiększyły się szanse kupujących we Wrocławiu i woj. zachodniopomorskim, o ponad 30 p.p wzrosła liczba mieszkań spełniających kryteria, w woj. dolnośląskim, Katowicach i Kielcach wzrost ma skalę 20 p.p. W efekcie ostatnich zmian limitów, ale także spadków cen, w Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach, Łodzi a także w woj. łódzkim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim ponad 90 proc. wystawionych na sprzedaż mieszkań można kupić uzyskując kredyt z dopłatą. W największym stopniu, o ponad 736 zł, wzrósł poziom wskaźnika w Warszawie. Dzięki zmianom  62 proc. wystawionych ofert spełnia kryteria cenowe i wielkości i jest to najwyższy poziom w historii funkcjonowania programu „Rodzina na Swoim”. Z drugiej strony wskaźnik dla woj. mazowieckiego obniżył się o niemal 500 zł i jest aktualnie o 46 proc. niższy od warszawskiego. Ze względu na to, iż duża część ogłoszeń sprzedaży pochodzi z podwarszawskich miejscowości, gdzie ceny są  nieznacznie tylko niższe niż w stolicy, w województwie mazowieckim jedynie 18 proc. ofert sprzedaży spełnia kryteria programu. Województwo mazowieckie i Lublin są lokalizacjami, gdzie najtrudniej o odpowiednią ofertę.

Raport informuje ponadto, iż w marcu br. już w pięciu bankach można uzyskać marżę na poziomie 1 proc. lub niższą. Jednak podwyżki stóp procentowych NBP a co za tym idzie wzrost stawki WIBOR niwelują spadek marż.

{jumi [*9]}

a