piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
wtorek, 15 luty 2011 11:25

Biotechnologia w walce z rakiem

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Biotechnologia w walce z rakiem www.sxc.hu

Mabion, polska firma branży biotechnologicznej, ogłosiła wyniki finansowe za ub.r. Ze sprzedaży usług osiągnęła ona wówczas ponad 3 mln zł przychodów oraz ponad 0,5 mln zł zysku netto.

{jumi [*4]}- Spodziewaliśmy się, że pierwszy rok po wejściu na NewConnect uda nam się zamknąć w okolicach zera lub na niewielkim plusie, przy przychodach ze sprzedaży nieznacznie przekraczających 1 mln zł. Okazało się, że popyt na usługi Mabionu jest większy, niż się spodziewaliśmy – mówi Maciej Wieczorek, prezes spółki. – Te dobre wyniki udało nam się osiągnąć dzięki umowom podpisanym pod koniec ub.r., m.in. z Polpharmą - dodaje. W tym ostatnim przypadku chodzi o umowę dotyczącą rozwoju białka rekombinowanego, będącego lekiem biotechnologicznym stosowanym w schorzeniach metabolicznych. Mabion prowadzi obecnie prace nad siedmioma projektami biotechnologicznymi. Cztery z nich to projekty własne spółki, natomiast trzy pozostałe to projekty zlecone przez klientów zewnętrznych. Pierwszym projektem firmy jest lek MabionCD20 – przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu nowotworów krwi, chłoniakach i białaczkach. Obecnie, po zakończeniu wytwarzania w małej skali, lek jest w fazie „upcallingu”, czyli poszerzenia skali wytwarzania. - W nowym laboratorium, które zostanie oddane do użytku wiosną mamy warunki umożliwiające wytwarzanie leków w skali do badań klinicznych – dodaje prezes. Równocześnie z pracami nad pierwszym lekiem, Mabion kontynuuje prace nad innym własnym projektem. Jest to lek o nazwie MabionHER2, przeciwciało monoklonalne stosowane w nowotworach piersi. Zakończenie produkcji w małej skali przewidywane jest na II kwartał 2011 roku. Pozostałe dwa własne projekty badawczo – rozwojowe firmy to prace nad rozwojem przeciwciała monoklonalnego, stosowanego w nowotworach jelita grubego oraz głowy i szyi jak również przeciwciała monoklonalnego, stosowanego w nowotworach płuc, piersi, okrężnicy oraz nerki.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w marcu 2007 r. w celu wprowadzenia na rynek leków onkologicznych najnowszej generacji. 10 sierpnia ub.r. firma weszła na rynek NewConnect, pozyskując 22,8 mln zł. Emisja w całości została przeznaczona na rozszerzenie skali produkcji leków oraz badania kliniczne, które rozpoczną się w tym roku na fokusowej grupie kilkuset pacjentów. W 2012 r. Mabion planuje debiut na GPW.

{jumi [*9]}

a