poniedziałek, styczeń 13, 2025
Follow Us
piątek, 22 listopad 2024 12:59

Smart City: Przyszłość to inteligentne i ekologiczne miasta Wyróżniony

Napisane przez BEA
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Smart City: Przyszłość to inteligentne i ekologiczne miasta Fot. BEA

Wdrażanie nowoczesnych e-usług, usprawnianie zarządzania i wspieranie innowacyjnych rozwiązań poprawiających jakość życia mieszkańców – to wielka szansa dla rozwoju polskich miast.

Wdrażanie koncepcji Smart City staje się coraz ważniejsze w kontekście nowych trendów w Europie. Dzięki temu miasta będą postrzegane jako kluczowe centra wzrostu, innowacji i konkurencyjności - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski podczas Smart City Forum w Warszawie.

Inwestycje w cyfryzację z KPO

Na rozwój cyfrowy zaplanowano aż 21,3 proc. środków z polskiego KPO. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiada za wdrażanie "Krajowej Polityki Miejskiej 2030". Samorządy biorą też udział w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast. Obejmuje on m.in. wykorzystywanie cyfryzacji do optymalizacji wydatków i integracji danych.

Jestem przekonany, że udzielane wsparcie i doradztwo pozwoli na dalszy rozwój koncepcji Smart City oraz interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania wyzwań ekologicznych, ekonomicznych, technologicznych i społecznych w miastach – powiedział.

Różnorodność polskich miast a zrównoważony rozwój

W Polsce funkcjonuje ponad tysiąc miast, zróżnicowanych pod względem wielkości, struktury oraz potencjału. Głównym celem polityki miejskiej jest dążenie do stworzenia miast rozwijających się w sposób zrównoważony. Mają być kompaktowe, ekologiczne, efektywne, nowoczesne, przyjazne mieszkańcom i łatwo dostępne.

Krajowa Polityka Miejska 2030 pełni głównie funkcję wspierającą wobec władz samorządowych i społeczności lokalnych. Wyposaża samorządy w narzędzia umożliwiające efektywne działanie na rzecz lokalnych potrzeb, eliminując bariery prawne i organizacyjne, które utrudniają miastom zrównoważony rozwój.

Eksperci o wyzwaniach miast

Podczas debaty eksperckiej, w której udział wzięli: prezydentka Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski, mówiono o bezpieczeństwie w miastach, edukowaniu mieszkańców na wypadek zagrożenia i inwestycjach z tym związanych.

Wojna w Ukrainie uświadomiła nam, że sytuacja kryzysowa, której doświadczyli uchodźcy, a głównie uchodźczynie, może dotknąć też nas - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.

Wyzwaniem pozostają schrony

Samorządowcy podkreślali, że nowe schrony nie są budowane, bo wciąż nie ma dokładnie sprecyzowanych potrzeb w tym zakresie, a poza tym brakuje funduszy na ten cel. Ten sam problem dotyczy schronów w obiektach już istniejących.

Najważniejsze wydarzenie o inteligentnych miastach

  1. edycja Smart City Forum odbywa się w dniach 18-19 listopada 2024 r. w Warszawie. To najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone inteligentnym miastom. Stanowi platformę wymiany poglądów między ekspertami, samorządowcami i przedstawicielami biznesu na temat wyzwań związanych z rozwojem miast.

a