poniedziałek, styczeń 13, 2025
Follow Us
wtorek, 05 listopad 2024 11:05

Wirtualne bliźniaki przyspieszają transformację przemysłu w stronę zrównoważonego rozwoju Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), oparta na recyklingu i ponownym wykorzystaniu zasobów Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), oparta na recyklingu i ponownym wykorzystaniu zasobów mat.pras

Wirtualne bliźniaki przyspieszają transformację przemysłu w stronę zrównoważonego rozwoju

Dzięki technologii wirtualnych bliźniaków procesy produkcyjne zyskują na wydajności i ekologiczności. Prognozy Fortune Business Insights wskazują, że do 2032 roku globalny rynek digital twin osiągnie wartość 260 mld dolarów, przy średnim rocznym wzroście na poziomie 40 proc. Technologia ta odgrywa kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, pozwalając na projektowanie produktów i systemów z minimalnym śladem węglowym, zgodnie z unijnymi wytycznymi w ramach gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

GOZ – kluczowy trend w biznesie

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), oparta na recyklingu i ponownym wykorzystaniu zasobów, to megatrend w przemyśle, napędzany przez cele neutralności klimatycznej i regulacje UE. Firmy projektują swoje produkty tak, aby pozostawały w obiegu jak najdłużej, a w razie potrzeby mogły być łatwo naprawiane lub recyklingowane. Dzięki temu przedsiębiorstwa ograniczają emisje gazów cieplarnianych i zmniejszają ilość odpadów.

– Ponowne wykorzystanie produktów oraz możliwość ich naprawy stały się priorytetem dla producentów. Zamiast dążyć do szybkiego wytwarzania nienaprawialnych produktów, coraz częściej skupiają się na ich dłuższym cyklu życia – mówi Ireneusz Borowski, country manager Dassault Systèmes w Polsce.

Nowe przepisy wspierające zrównoważoną konsumpcję

Dyrektywa o prawie konsumentów do naprawy, która weszła w życie w tym roku, zachęca do bardziej zrównoważonej konsumpcji. Sklepy mają obowiązek oferowania napraw w okresie gwarancyjnym, jeśli ich koszt jest niższy lub równy wymianie produktu, co może zmniejszyć generację odpadów o 35 mln ton rocznie w UE.

Korzyści finansowe dla przedsiębiorstw

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) przynosi wymierne oszczędności firmom – szczególnie w kontekście kosztów surowców, które stanowią około 40 proc. wydatków produkcyjnych. Dzięki wprowadzeniu gospodarki obiegu zamkniętego przedsiębiorstwa w UE mogą zaoszczędzić nawet 600 mld euro rocznie, zmniejszając swoje koszty i chroniąc się przed wahaniami cen zasobów.

– Cyfrowe technologie, takie jak wirtualne bliźniaki, pozwalają zmniejszać wpływ produktów na środowisko na każdym etapie ich cyklu życia – od projektowania po recykling – dodaje Borowski.

Jak działa technologia wirtualnych bliźniaków?

Podstawą technologii wirtualnych bliźniaków jest stworzenie modelu 3D, który odwzorowuje fizyczne właściwości obiektu. Na takim wirtualnym modelu można przeprowadzać symulacje, które pokazują, jak produkt zachowa się w różnych warunkach. Wirtualne bliźniaki pozwalają także przewidzieć ślad węglowy i wpływ ekologiczny produktu jeszcze przed rozpoczęciem jego produkcji.

Wirtualne bliźniaki wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Raport przygotowany przez Dassault Systèmes i Accenture wskazuje, że wirtualne bliźniaki mogą odegrać istotną rolę w osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na 2030 rok. Korzyści ekonomiczne wynikające z ich wdrożenia mogą wynieść 1,3 bln dolarów, a redukcja emisji CO₂ może sięgnąć 7,5 Gt.

Platforma 3DEXPERIENCE – narzędzie przyszłości

Dassault Systèmes oferuje platformę 3DEXPERIENCE, która umożliwia rozwój i testowanie wirtualnych bliźniaków nie tylko produktów, ale i złożonych systemów. Z jej pomocą powstają projekty takie jak lekki samolot na wodorowe ogniwa paliwowe czy wirtualne serce, które wspiera badania nad nowymi lekami i technikami operacyjnymi. Przykładem jest również autobus wodorowy produkowany przez firmę Arthur Bus, gdzie symulacje wirtualne pozwalają na tworzenie ekologicznej infrastruktury.

Podsumowanie

Technologia wirtualnych bliźniaków szybko zdobywa rynek i ma szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki firmy projektują i zarządzają cyklem życia produktów. Dzięki niej przemysł może realizować cele zrównoważonego rozwoju, zmniejszać ślad węglowy i obniżać koszty produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu innowacyjności.

 

a