środa, wrzesień 11, 2024
Follow Us
wtorek, 16 lipiec 2024 10:44

Polska strategicznym rynkiem dla European Energy Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wyniki pokazują dynamiczny trend wzrostowy zarówno w produkcji energii, jak i rozwoju biznesu Wyniki pokazują dynamiczny trend wzrostowy zarówno w produkcji energii, jak i rozwoju biznesu mat.pras

Od pierwszego kwartału 2024 r. w Polsce European Energy ma 130 MW zainstalowanych mocy wytwórczych energii wiatrowej i słonecznej, 70 MW w budowie i około 5 GW projektów w fazie rozwoju we wszystkich technologiach: wiatrowej, słonecznej i systemów magazynowania energii.

Podpisano również list intencyjny z dwiema polskimi gminami – Barwice i Grzmiąca – aby głębiej zbadać perspektyw technologii Power-to-X w regionie zachodniopomorskim, w odniesieniu do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu.

Na poziomie globalnym European Energy od I kwartału 2024 r. odnotowuje wzrost produkcji energii elektrycznej o 51%. Pozwoliło to uniknąć emisji 129 093 ton CO2. Spółka posiada również 1 GW projektów OZE w budowie oraz 38 GW w fazie rozwoju.

„Dalsze umowy o współpracy ze światowymi liderami w swoich branżach i budowanie podstaw do dalszego wzrostu” – to główne wnioski z wyników opublikowanych przez European Energy, obejmujących pierwszy kwartał 2024 roku.

Wyniki pokazują dynamiczny trend wzrostowy zarówno w produkcji energii, jak i rozwoju biznesu. Umowy partnerskie zawarte ze światowymi liderami wyznaczają ścieżkę dalszego wzrostu – podkreśliła Olga Sypuła, country manager European Energy Polska.

Strategiczne partnerstwo z Mitsubishi HC Capital, które objęło 20% udziałów w European Energy, dało firmie 700 milionów euro kapitału na rozwój. W pierwszym kwartale firma zawarła znaczącą umowę zakupu energii z Rio Tinto, brytyjsko-australijską firmą wydobywczą. European Energy będzie dostarczać swoim partnerom energię odnawialną z farmy słonecznej Upper Calliope o mocy 1,1 GW w Australii.

Ważną częścią naszej strategii jest nie tylko dynamiczny rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także rozwój technologii Power-to-X, takich jak rynek zielonego wodoru i e-metanolu w oparciu o rosnący obszar odnawialnych źródeł energii – dodała Olga Sypuła.
W oparciu o swoje globalne doświadczenie i partnerstwa, European Energy dostrzega potencjał rozwoju zielonych paliw w ramach polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej.

Produkcja zielonych paliw jest niezbędna, aby w pełni wykorzystać pełen potencjał polskiego offshore. Zielone paliwa to magazyn energii, który może być kluczowy w przypadku niewydolności sieci przesyłowej. Dzięki produkcji zielonych paliw, straty wyprodukowanej energii z polskich morskich farm wiatrowych będą mogły zostać znacząco zniwelowane - tłumaczy Robert Adamczewski, dyrektor ds. rozwoju European Energy Polska.

a