niedziela, marzec 26, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 02 marzec 2023 11:59

Kto jest kim? Tożsamość w świecie Internetu Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jeśli już wiesz, kto loguje się do Twojego systemu, możesz przypisać mu odpowiednie uprawnienia Jeśli już wiesz, kto loguje się do Twojego systemu, możesz przypisać mu odpowiednie uprawnienia Photo by Christopher Gower on Unsplash

Gdy do biura wchodzi ktoś, kogo znasz, nie masz wątpliwości co do jego tożsamości – rozpoznanie twarzy pozwala stwierdzić, że wiesz kim jest ta osoba. Jak jednak poradzić sobie z tym problemem w Internecie? Komu pozwolić wejść do biura, a komu nie?

Rozwiązanie dostarczają między innymi systemy kontroli dostępu. Zobacz jak rozpoznać użytkowników w sieci!

Uwierzytelnienie – pierwszy etap rozpoznania

Większość systemów elektronicznych pozwala na interakcję końcowego użytkownika. Musimy jednak rozgraniczyć możliwości poszczególnych grup użytkowników, takich jak choćby:

  • administratorzy,
  • klienci.

Może Ci się to wydać oczywiste, ale dobry system kontroli dostępu nie może pozwolić na to, by jakikolwiek klient mógł swobodnie przeglądać i modyfikować bazę danych Twojej firmy. Tego typu działanie jest zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalnie uprzywilejowanych użytkowników. Jak jednak upewnić się, że dany użytkownik Internetu to właśnie administrator Twojej firmy, który może wykonać taką operację?

Metod poświadczenia tożsamości jest co najmniej kilka. Niektóre z nich to:

  • zabezpieczenie przy pomocy loginu i hasła – w teorii wyłącznie administrator powinien je znać, więc można zaufać, że to właśnie on,
  • unikalny kod w wiadomości SMS – administrator posiada firmowy telefon, na który wysyłamy jednorazowy kod dostępowy,
  • biometryczna kontrola dostępu – sprawdzamy unikalne cechy osoby logującej się.

Uwierzytelnienie pozwala sprawdzić czy dana osoba faktycznie jest kimś, za kogo się podaje. Różne systemy mają różną skuteczność, dlatego w praktyce często stosuje się ich kombinacje. Warto korzystać co najmniej z dwóch różnych metod weryfikacji. Wysłanie kodu SMS oraz wiadomości mailowej nie spełnia tego wymogu, jednak hasło oraz sprawdzenie biometryczne już tak.

Autoryzacja – co mogę zrobić?

Jeśli już wiesz, kto loguje się do Twojego systemu, możesz przypisać mu odpowiednie uprawnienia. Intuicyjnie zwykły użytkownik sklepu internetowego powinien mieć możliwość dokonywania transakcji, przeglądania dostępnych artykułów, zapisywania produktów w koszyku czy filtrowania danych. Nie powinien jednak być w stanie usunąć artykułu czy zmienić jego ceny – takie działanie jest zarezerwowane dla właściciela sklepu.

Odpowiednie uprawnienia nadaje administrator. Powinien on kierować się złotą zasadą bezpieczeństwa – im mniej tym lepiej. Dużo bardziej pożądana jest sytuacja, kiedy użytkownicy nie mogą zrobić nic ponad to, co powinni. Konsekwencje sytuacji, gdy każdy może wszystko z pewnością byłyby bardziej dotkliwe.

Uwierzytelnienie i autoryzacja – bezpieczeństwo w pigułce

Systemy uwierzytelniania i autoryzacji tworzą zgrany duet, który znacznie poprawia poziom zabezpieczeń w każdej firmie. Możesz przygotować je na własną rękę lub wykorzystać gotowe rozwiązania.

Gdy będziesz podejmować ostateczną decyzję na temat wyboru odpowiedniego systemu zabezpieczeń, pomyśl o takich czynnikach jak:

  • doświadczenie twórców,
  • dostępne funkcje i możliwości,
  • łatwość w użyciu i modyfikacji,
  • koszt,
  • wsparcie techniczne.

Zabezpieczenia w Internecie mają to do siebie, że bardzo szybko przestają być aktualne. Kreatywność atakujących praktycznie nie ma granic, dlatego warto wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowywać się do zmieniającego się świata.

Podsumowanie

Kluczem do osiągnięcia właściwego poziomu zabezpieczeń w Twojej firmie jest wprowadzenie kontroli dostępu. Składa się ona z dwóch głównych sektorów – uwierzytelnienia i autoryzacji.

Zaawansowane systemy kontroli dostępu pozwalają sprawnie zarządzać uprawnieniami w firmie i bronić się przed nieoczekiwanymi działaniami. W ten sposób chronisz zarówno swoje przedsiębiorstwo, jak i pracowników, warto zatem już od początku postawić na jak najlepsze zabezpieczenia.

a