czwartek, grudzień 07, 2023
Follow Us
piątek, 30 kwiecień 2021 10:23

ARP wspiera dynamiczny rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ML System S.A. to polska spółka technologiczna, specjalizująca się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych ML System S.A. to polska spółka technologiczna, specjalizująca się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych mat.pras

ML System podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. umowę leasingu finansowego, dzięki której finansujący oddaje do korzystania spółce nieruchomość gruntową zlokalizowaną w Zaczerniu koło Rzeszowa, bezpośrednio obok obecnej fabryki ML System.

Na działce objętej leasingiem znajduje się hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni użytkowej ok. 6,2 tys. m2 wraz z niezbędnym zapleczem i infrastrukturą. 

- Specjalne Strefy Ekonomiczne zarządzane przez ARP S.A. odnotowały świetne wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne łącznie wyniosły 504,6 mln zł, co stanowi 237 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku. Cały czas pracujemy nad rozszerzaniem oferty o kolejne tereny i infrastrukturę pod nowe inwestycje. Niedawno w naszej strefie „Euro-Park Mielec” zakończyliśmy realizację hali produkcyjno–magazynowej z częścią socjalną, biurową i techniczną w Zaczerniu. Przetarg na udostępnienie hali w formie leasingu wygrała spółka ML System. Cieszymy się, że ta innowacyjna firma rozbudowuje produkcję i dział badawczo-rozwojowy w naszej strefie – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Wartość początkowa umowy leasingu wynosi 17,6 mln zł, a jej spłata następować będzie przez osiem lat, a szczegółowe warunki umowy nie odbiegają od standardów rynkowych stosowanych w umowach tego typu. Wykup przedmiotu leasingu nastąpi po upływie okresu obowiązywania umowy, a roszczenie o przeniesienie własności na spółkę wpisane zostanie w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

- Cieszymy się, że ARP wspiera dynamiczny rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, takich jak ML System. Stanowi to modelowy przykład współpracy agencji państwowej z polskim, nowoczesnym przemysłem. Będą w niej powstawać innowacyjne produkty w skali światowej. Przejęcie w użytkowanie hali produkcyjnej przyczyni się do przyspieszenia rozwoju spółki. Inwestycja graniczy bezpośrednio z naszą fabryką, co powiększy powierzchnię zakładu z 14 do ponad 20 tyś m2 w jednej lokalizacji - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System S.A. to polska spółka technologiczna, specjalizująca się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), w tym zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących do generowania energii elektrycznej z nasłonecznienia z szerokim zastosowaniem m.in.. w branży budowlanej i automotive. Jest liderem w Polsce oraz jednym z pięciu wiodących producentów fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem na świecie. Spółka specjalizuje się także w zaawansowanej obróbce szkła, w tym szkła hartowanego, zespolonego i drukowanego. Dzięki wyodrębnieniu w strukturach firmy Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego, prowadzi pionierskie badania w zakresie nanomateriałów, fizyki kwantowej, diagnostyki in vitro i budowy urządzeń na potrzeby własne oraz zlecone. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

a