poniedziałek, marzec 08, 2021
Follow Us
środa, 03 luty 2021 15:35

Nieczyste zagrania wokół karabinka Grot Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Karabinek Grot Karabinek Grot By Doxlulzem (photo)Sumek101 (photo editing ) - File:Msbskandmsbsb.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99364064

Nowy polski karabinek MSBS Grot to próba krajowego przemysłu obronnego dokonania przełomu w konstrukcji broni strzeleckiej. Jest ciągle udoskonalany, a wiekszość wad mu zarzucanych jest już dawno usunięta. 

Wizerunek zniszczyć jest łatwo, odbudować, zdecydowanie trudniej - napisał w obszernej wypowiedzi dla „Polska Times” mjr dr inż. Michał Fiszer. 

Jak dalej stwierdza Fiszer: - Obserwuję szum medialny wokół karabinka Grot z dość dużym zainteresowaniem, ale trzeba przyznać, że wszystko sprawia wrażenie czarnego PR. Polega to na dyskredytowaniu określonego produktu, by móc sprzedawać inny.

Według Michała Fiszera „nowy polski karabinek Grot to trudna próba krajowego przemysłu obronnego dokonania pewnego przełomu w konstrukcji broni strzeleckiej. W broni zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań”. Zaczęto produkować nową broń, ponieważ, „po wielu latach produkcji przeróżnych mutacji popularnego sowieckiego karabinka automatycznego AK-47 powstałego bezpośrednio po II wojnie światowej zdecydowano się w Polsce na opracowanie nowej broni strzeleckiej, dając żołnierzom broń lżejszą i celniejszą, a w założeniu też niezawodną i prostą w obsłudze”.

Fiszer uważa przy tym, że „wydaje się jednak, że odrobinę pośpieszono się z jego przyjęciem do uzbrojenia w większych ilościach. Przyczyną była potrzeba chwili i chęć tworzenia rozbudowanych jednostek wojsk Obrony Terytorialnej na nowej konstrukcji, w nowym reżimie szkoleniowym. Dlatego min. Antoni Macierewicz podpisał kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków już we wrześniu 2017 r., a tymczasem próby kwalifikacyjne wojska zakończyły się dwa miesiące później, w listopadzie. Co oczywiście dało impuls do podnoszenia kwestii, iż broń została przyjęta do uzbrojenia bez badań kwalifikacyjnych. Jest to tylko częściowa prawda, jak się okazuje, bowiem próby kwalifikacyjne jednak zakończyły się pomyślnie, a produkcję seryjną i wdrażanie broni na stan WOT-u podjęto w grudniu 2017 r.”.

Autor komentarza dodaje: - Mając dobre kontakty w wojsku, od obecnych użytkowników wiem, że obecnie produkowana wersja karabinka Grot, znana jako A2, została znacznie zmodernizowana i wszelkie problemy konstrukcyjne, jak wypadanie części i ich gubienie, zacinanie się broni (którą głównie powodowała amunicja produkowana przez inny zakład, nietrzymająca parametrów), pękanie niektórych elementów, zostały usunięte. Jakość wykonania karabinka Grot jest obecnie bardzo wysoka, a starsze wcześniej dostarczone egzemplarze są stopniowo doprowadzane do postaci A2, przez wymianę części, budzących wcześniej wątpliwości.

Na koniec Fiszer stwierdza: - Nie dajmy się więc uwieść medialnemu szumowi, zawsze trzeba zwrócić uwagę skąd pochodzą wspomniane informacje i w jakim celu są publikowane. I kto chce sprzedać coś bardzo podobnego do tego, co krytykuje. Niekoniecznie Polsce, która postawiła na Grota, niekoniecznie nawet w Europie. Wizerunek zniszczyć jest łatwo, odbudować, zdecydowanie trudniej.

Dane techniczne MSBS Karabinka Grot :

Amunicja: 5.56 x 45 mm NATO
Prędkość wylotowa: V0= 890 m/s
Energia wylotowa: 1 600J
Zasada działania: odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie
Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
Szybkostrzelność teoretyczna: 700÷900 strz./min.
Zasięg: ~500 m
WYMIARY:  
Długość z kolbą wysuniętą/złożoną: wersja klasyczna – 900/843 mm
  wersja bezkolbowa – 675 mm
Długość lufy: 406 mm
Liczba i skok bruzd w lufie: 6 / 178mm
Przyrządy celownicze: mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny
MASA:  
Masa broni bez magazynka: wersja klasyczna – 3650 g
  wersja bull-pup – 3750 g
Pojemność magazynka: 30, 60 naboi

a