środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 21 styczeń 2020 16:15

Gmina Piaseczno i Emitel wdrażają Smart Cities

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Piaseczno z lotu Ptaka Piaseczno z lotu Ptaka By Alina Zienowicz (Ala z), e-mail - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17649075

Emitel we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno zaprojektował i zbudował sieć oraz skonfigurował i dostarczył czujniki na potrzeby rozwiązań inteligentnego miasta. Jest to kolejny projekt w portfolio Emitel zbudowany w oparciu o technologię LORaWAN. 

Zakres prac zrealizowanych przez Emitel obejmował dostawę i uruchomienie 130 czujników na potrzeby zdalnego pomiaru zajętości miejsc parkingowych w wyznaczonych miejscach oraz 10 ultradźwiękowych czujników do pomiaru poziomu wypełnienia koszy a także 6 alarmowych czujników zalewowych do monitorowania poziomu wody w rzekach i głównych rowach melioracyjnych. Zamontowano także zestaw czujników badających środowisko naturalne (pomiar temperatury, poziom hałasu i wilgotność powietrza). 

- Dzięki współpracy z Emitel Gmina Piaseczno stała się kolejnym na mapie Polski miejscem, które sięgnęło po miano Inteligentnego miasta wykorzystując technologie informacyjno- komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej - powiedział Daniel Putkiewicz - Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

- Dzięki nowym technologiom, internecie rzeczy, nasza gmina ma możliwość stać się bardziej przyjazna mieszkańcom, lepiej zorganizowana i efektywniej wykorzystująca dostępne zasoby – dodał Putkiewicz. 

Emitel ma duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań Inteligentnych miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczął realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami.

W ramach udostępnionej przez Spółkę sieci samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska, czy znalezieniem wolnego miejsca parkingowego w mieście. Takie rozwiązanie zostało wdrożone – między innymi we Wrocławiu i przyniosło wiele korzyści dla mieszkańców, m.in. ograniczając ruch autobusów turystycznych a w konsekwencji emisję spalin. 

- Jak wynika z raportu grupy roboczej do spraw internetu rzeczy przy Ministerstwie Cyfryzacji w długim horyzoncie czasowym, realizacja koncepcji Inteligentnych miast, może stanowić istotną siłę napędową polskiej gospodarki, przynosząc wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej, oraz przedsiębiorstw prywatnych – powiedział Maciej Staszak, wiceprezes Zarządu Emitel S.A.  - Niezwykle mnie cieszy, że Emitel dysponuje rozwiązaniami, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju miast w Polsce przez stosowanie nowych technologii i rosnącego zaufania do internetu rzeczy – dodał Staszak.

a