Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 29 lipiec 2019 05:51

Ministerstwo Cyfryzacji. Zielone światło dla 5G Wyróżniony

Napisane przez Patrycja Kostrzewa
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ministerstwo Cyfryzacji, na wniosek Komisji Europejskiej, przedstawiło analizę dotyczącą wdrażania sieci mobilnej nowej generacji 5G Ministerstwo Cyfryzacji, na wniosek Komisji Europejskiej, przedstawiło analizę dotyczącą wdrażania sieci mobilnej nowej generacji 5G Photo by Jack Sloop on Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji, na wniosek Komisji Europejskiej, przedstawiło analizę dotyczącą wdrażania sieci mobilnej nowej generacji 5G. Dokument wskazuje, że strona polska jest gotowa na otwarty dialog i nie wyklucza żadnej firmy w nadchodzącym przetargu na budowę infrastruktury nowej sieci.

Wprowadzenie sieci 5G ma być fundamentem budowy gospodarki 4.0, czyli ekonomii będącej wynikiem nowej rewolucji przemysłowej. W warunkach nowej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa będą korzystać z mocy obliczeniowej chmury, szybkich transferów i analizy danych w czasie rzeczywistym by zoptymalizować swoją produkcję i usługi. 5G i gospodarka 4.0 to również przełom w dostępie do usług medycznych w nowej jakości oraz wykorzystanie technologii w edukacji.

Europa otwarta na nowe rozwiązania 5g

Jednym z liderów branży jest koncern Huawei, którego działania starają się blokować amerykanie, generalnie przeciwni stosowaniu przez inne kraje rozwiązań pochodzących z Chin. Państwa europejskie są jednak bardziej otwarte i nie wykluczają współpracy z Chińczykami, szczególnie, że ci w obliczu amerykańskiej krytyki postawili na przejrzystość swojej infrastruktury poprzez udostępnienie kodów źródłowych agendom rządowym czy budowę centrów bezpieczeństwa, które pozwalają ekspertom przetestować bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. Komisja Europejska wymagała od państw członkowskich przedstawienia analiz dotyczących bezpieczeństwa 5G na ich terytorium.

Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji dokument jasno wskazuje, że rząd nie rezygnuje z dialogu z Chińczykami. To bardzo dobry sygnał, gdyż otwarty dialog z wszystkimi oferentami pozwoli wyeliminować wiele z zagrożeń oraz ograniczyć koszty wdrożenia sieci nowej generacji. Równocześnie resort zakłada, że dbałość o bezpieczeństwo będzie obowiązkiem „telekomów”. Przed rozpoczęciem przetargów na pasma częstotliwości dla nowej sieci możemy spodziewać się nowelizacji prawa, która przygotuje te firmy do poprawnego wdrożenia nowej technologii. Polski rząd ma również postulować za wprowadzeniem jednolitej certyfikacji sprzętu na terenie całej Unii Europejskiej.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL