poniedziałek, wrzesień 21, 2020
Follow Us
czwartek, 28 marzec 2019 14:48

Blockchain wyzwaniem dla Polski Wyróżniony

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Blockchain wyzwaniem dla Polski fot. welconomy.pl

Wyzwania dotyczące technologii blockchain - to był jeden z tematów poruszonych podczas XXVI edycji kongresu gospodarczego Welconomy Forum w Toruniu.

Forum odbyło się 18 marca 2019 roku i jak co roku zgromadziło znanych polityków, biznesmenów oraz ekspertów, którzy debatowali o aktualnych problemach gospodarczych Polski. W ocenie wielu kolejnym wielkim wyzwaniem czekającym Polskę będzie jednak blockchain. Konferencję poświęconą tej technologii otworzył jeden z jej ojców założycieli Dr W. Scott Stornetta oraz Marek Parzyński, prezes BC&Law Ltd. oraz członek zarządu Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii, która objęła wydarzenie swoim patronatem.

W trakcie 30 paneli tematycznych, w których  uczestniczyło blisko 2000 osób, prowadzono dyskusje nad takimi kwestiami jak smog, odpady lub cyberbezpieczeństwo.

W tym roku w rozmowy włączyli się  m.in. prof. dr hab. Michał Kleiber prezes Polskiej Akademii Nauk, minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk, minister inwestycji i rozwoju dr Jerzy Kwieciński oraz prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. To tematyka technologii blockchain okazała się jednak nowością tegorocznego kongresu, ponieważ po raz pierwszy w 26 letniej historii Welconomy Forum prelegenci z całego świata skupili swoją uwagę na prawnych oraz biznesowych wyzwaniach towarzyszących jej rozwojowi.

Ideą stojącą za blockchain jest potrzeba stworzenia przestrzeni do współpracy użytkowników sieci, która będzie oparta na pełnym zaufaniu do niezmienności przechowywanych i przesyłanych informacji – internetu wartości, a nie tylko internetu treści.

Osiągnięcie tego rezultatu umożliwia zdecentralizowana i rozproszona baza danych w sieci internetowej, o architekturze peer-to-peer, zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych, która pozwala na przechowywanie dowolnych informacji, np. państwowych rejestrów, zawieranych umów, czy płatności elektronicznych. W konsekwencji zapis oraz transakcja wymiany danych między użytkownikami następuje bez udziału zaufanego pośrednika (np. rządu lub banku), a wykorzystanie technologii blockchain sprawia, że transakcja jest niezaprzeczalna, nieodwracalna i w przypadku blockchainów publicznych jest w pełni transparentna i możliwa do weryfikacji przez każdego (nie wymaga uprawnień). Ten opis nie stanowi oczywiście wyczerpującej definicji sieci blockchain, ale wiernie oddaje intencje pomysłodawców technologii. Jednym z nich jest, Dr W. Scott Stornetta, który przygotował specjalnie dla uczestników konferencji, krótkie wystąpienie, w którym omówił genezę powstania koncepcji technologii blockchain i zobrazował niektóre jej zastosowania

„Technologia blockchain jest na tyle solidna i zdolna do nieustannej zmiany instytucji, które korzystają z jej dobrodziejstw, że już teraz potrzebujemy rozsądnych regulacji prawnych, które pozwolą nam w pełni korzystać z jej potencjału” – podkreślił Stornetta. Jego zdaniem rozproszona sieć blockchain wyrównuje szanse uczestników obrotu gospodarczego, którzy w wielu codziennych okolicznościach muszą mierzyć się z utrudnionym dostępem do wiarygodnej informacji. Przykładowo, dokonanie natychmiastowego, niepodważalnego i dostępnego online zapisu w sieci blockchain, stwierdzającego własność nieruchomości, mogłoby uprościć oraz znacząco obniżyć koszty obrotu na rynku nieruchomości, podczas gdy raz wykonana autoryzacja tożsamości użytkownika w blockchain ułatwiłaby późniejszą jego weryfikację przez banki i instytucje Państwowe.    

Nie wszystkie Państwa dostrzegają jednak potencjał w praktycznej implementacji sieci blockchain. Jak zauważył podczas konferencji Dr Karl Sammut (kancelaria prawna Sammut.legal, Malta) częstą przyczyną takiego stanu jest niski poziom wiedzy decydentów o blockchain, który nie sprzyja nowelizacji prawa. „Inne podejście prezentują władze Państw, które w sposób wybiórczy reagują na oddolne postulaty rynku blockchain i nowelizują poszczególne instytucje prawa. Takim państwem jest Szwajcaria. Inicjatywy kompleksowego uregulowania blockchain jako pierwsza podjęła się Malta, a obecnie czekamy na przyjęcie stosownych ustaw przez Lichtenstein” - stwierdził Dr Karl Sammut. Zmiany w postrzeganiu blockchain dostrzegamy również w Polsce. Adw. Bartosz Graś z kancelarii prawnej Kijewski Graś Sp.k., zauważył że oznaką odwilży w postrzeganiu blockchain oraz walut wirtualnych przez polskie instytucje rynku finansowego jest uruchomienie pierwszej w Polsce giełdy kryptowalut z licencją Małej Instytucji Płatniczej, we współpracy z Innovation Hub przy KNF.

Głos zabrał również Vit Jedlicka, Prezydent Republiki Liberlandu - autonomicznej organizacji państwowej położonej na ziemi niczyjej pomiędzy Chorwacją oraz Serbią. Liberland jest pierwszą w pełni tak poważną i zorganizowaną inicjatywą z grona państw ubiegających się o międzynarodowe uznanie. Fundamentem cyfrowej państwowości młodej republiki Liberlandu powinna być w ocenie jej prezydenta technologia blockchain oraz wirtualne waluty. Z tego powodu międzynarodowy wysiłek standaryzacji technologii blockchain nie jest dla Jedlicki bez znaczenia.

Yonathan Parienti, prezes Horyou , pełniący w przeszłości funkcje Vice Prezesa JPMorgan Chase, Dyrektora Zarządzającego Bank of China oraz Dyrektora Wykonawczego w Julius Baer, zwrócił z kolei uwagę, że blockchain jest obietnicą skutecznej redystrybucji środków pomocowych przez instytucje charytatywne. W skomplikowanej strukturze organizacji, które oferują swoją pomoc w skali globalnej, w różnych dziedzinach społecznego zapotrzebowania, takich jak ochrona środowiska, zwalczanie ubóstwa lub głodu, blockchain czyni transfer środków finansowych transparentnym i pozwala go monitorować. Technologia blockchain pozwala ustalić czy i kiedy zadeklarowane środki trafiły do ich rzeczywistego beneficjenta.

Podczas wszystkich paneli dyskusyjnych zorganizowanych przez BC&Law Ltd: The Law Association for Blockchain Technology oraz kancelarii prawnej Kijewski, Graś Sp.k. goście mieli niepowtarzalną szansę poznać nowe zastosowania technologii blockchain w administracji i gospodarce, przyjrzeć się najbardziej obiecującym projektom ICO/STO z Polski i ze Świata, a także zastanowić się nad przyszłością regulacji prawnych dotykających branży blockchain.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele znaczących instytucji i organizacji z sektora blockchain - Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, Blockchain Alliance, forum.bitcoin.pl, a także znaczący reprezentanci biznesu, tacy jak Microsoft, Alior Bank, czy Play Way..

a