środa, październik 27, 2021
Follow Us
piątek, 08 grudzień 2017 16:47

USA rezygnuje z zakazu koncentracji mediów

Napisane przez Emilian Kotowski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
USA rezygnuje z zakazu koncentracji mediów pexels.com

Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji (FCC) zdecydowała o zniesieniu obowiązującego od ponad czterech dekad przepisu zakazującego firmom posiadania różnych mediów w tym samym stanie.

Amerykański regulator rynku medialnego wskazał w swojej decyzji, że kiedy rynek jest zdominowany przez takich gigantów jak Google i Facebook, przepisy muszą być dopasowane do sytuacji rynku mediów.

Według ekspertów zniesienie zakazu koncentracji z 1975 r. pozwoli na dalszy rozwój mediów tradycyjnych w USA. Do tej pory właściciel np. stacji telewizyjnej czy radia w danym stanie, nie mógł wydawać gazety.

Ajit Pai, szef FCC twierdzi, że rezygnacja z zakazów wpłynie na większe zróżnicowanie na rynku mediów lokalnych. W Polsce natomiast cały czas nie wiadomo, co się stanie z zapowiadaną przez rząd dekoncentracją mediów. Zachowanie USA w tym temacie stawia pod znakiem zapytania sens wprowadzania przepisów, które utrudniają rozwój mediów w Polsce. Coraz częściej dla ludzi źródłem informacji są social media, więc kolejne przepisy dla prasy mogą spotęgować problemy na tym rynku. Łatwo można zaobserwować zachodzące zmiany. Media coraz rzadziej informują o wydarzeniach, a coraz częściej skupiają się na ich eksperckim komentowaniu i omawianiu.

Zniesienie przez FCC zakazu koncentracji mediów tradycyjnych to znak czasów i poparcia dla rynku, który budował wolny świat. Polscy politycy wolą jednak kopiować francuskie i niemieckie przepisy dotyczące mediów sprzed czasów internetu. Jak widać po działaniach wielkiego sojusznika naszego kraju – ustawa o dekoncentracji mediów – jeszcze przed publikacją projektu może okazać się mocno zdezaktualizowana i niedostosowana do panujących na rynku warunków.

a