środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
poniedziałek, 27 marzec 2017 13:47

Homar w pancerzu Wyróżniony

Napisane przez Witold Kołodziej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Firma Israel Military Industries (IMI Systems) ogłosiła rozpoczęcie strategicznej współpracy z koncernem Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) w celu optymalnego spełnienia warunków przetargowych w projekcie Ministerstwa Obrony Narodowej o nazwie „Homar” na dostawę zaawansowanych pocisków oraz systemów wyrzutni. Współpraca ta ma na celu rozszerzenie oferty firmy IMI, która poza pociskami Extra i Predator Hawk będzie także obejmować systemy rakietowe LORA (Long Range Artillery Rocket) produkcji koncernu IAI, uważane za bardziej najbardziej zaawansowane na rynku.

Rozszerzona oferta obejmuje pocisk Predator Hawk o zasięgu 300 km oraz pocisk Extra o zasięgu 150 km produkcji IMI. Obydwa rodzaje pocisków są wyposażone w systemy naprowadzania oparte o GPS/INS i charakteryzują się dokładnością uderzenia w cel CEP (tzw. kołowy błąd trafienia) o promieniu poniżej 10 m. Ponadto w ofercie znajdzie się pocisk LORA produkowany przez IAI, o zasięgu ponad 300 km, przenoszący dużą głowicę bojową oraz mający dokładność uderzenia w cel CEP (kołowy błąd trafienia) o promieniu poniżej 10 m.

Wszystkie pociski będą wystrzeliwane z modułowej wieloprowadnicowej polowej wyrzutni rakietowej LYNX firmy IMI, zdolnej do wystrzeliwania z jednej platformy wszelkich rodzajów pocisków, w tym rakiet LORA oraz niekierowanych balistycznych pocisków rakietowych 122 mm, o różnych zasięgach.

- Współpraca między IMI i IAI wzmacnia naszą ofertę dla polskiego wojska. Przewaga oferty znajduje odzwierciedlenie, m.in. w zdolności technologicznej do opracowywania systemów dostosowanych do potrzeb klienta oraz zdolności firmy do dostarczania nowoczesnych, wypróbowanych w warunkach bojowych systemów artyleryjskich – mówi Avi Felder, prezes IMI Systems.

Jednocześnie współpraca z IAI umożliwia zwiększenie siły ogniowej oraz zwiększenie zasięgu ostrzału z wyrzutni mogących przenosić dwie rakiety LORA oraz wystrzeliwać wszelkie rodzaje rakiet i pocisków, w tym także te, które zostaną opracowane w przyszłości.

Ważną część oferty firmy IMI stanowi wszechstronny transfer wiedzy, który pozwoli Polskim Siłom Zbrojnym samodzielnie produkować więcej systemów w przyszłości i stworzy setki nowych miejsc pracy w Polsce.

Elementem strategii biznesowej IMI mającej na celu rozszerzenie zakresu jej działalności w Polsce było niedawne otwarcie biura firmy w tym kraju. Nowe przedstawicielstwo działa w Warszawie i skupia się na promowaniu współpracy IMI z miejscowym przemysłem obronnym oraz marketingu rozwiązań operacyjnych firmy wśród właściwych grup docelowych na polskim rynku obronności.

a