piątek, grudzień 01, 2023
Follow Us
środa, 28 grudzień 2016 14:03

Handel coraz lepiej płatny Wyróżniony

Napisane przez Dariusz Kotara
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W handlu i w dziedzinach z nim związanych pracuje niemal 3,6 mln osób, czyli 26 proc. pracującego, polskiego społeczeństwa. Dlatego wzrost płac w obszarze handlu wielkopowierzchniowego i dyskontowego, to dobry sygnał dla całej branży, potwierdzający właściwy kierunek rozwoju tej gałęzi gospodarki.

Super i hipermarkety, dyskonty i inne handlowe placówki wielkopowierzchniowe zajmują obecnie w Polsce prawie 50 proc. całej powierzchni handlowej. Jak przekonują eksperci rynku; klienci zwyczajnie potrzebują tego typu sklepów, gdzie w czasie jednej wizyty mogą zakupić wszystkie potrzebne artykuły.

Jednak sama branża handlowa mimo, że rozwija się bardzo dynamicznie, to nadal boryka się z wieloma kłopotami. Jednym z głównych tematów jest problem z zatrudnieniem. Przy niskim poziomie bezrobocia w Polsce, w handlu nadal brakuje, według różnych analiz, ponad 70 tys. pracowników.

Aby przyciągnąć pracowników sieci handlowe coraz częściej podnoszą początkowe stawki, tak aby zachęcić bezrobotnych. Obecne sieci stawki znacznie przewyższające płacę minimalną.

- Sieci z kapitałem zagranicznym stale podnoszą płace, które są w nich już teraz o 20 proc wyższe niż w handlu tradycyjnym – mówi Renata Juszkiewicz prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Pracodawcy zaczęli dostrzegać potrzeby swoich pracowników, a czasy kiedy praca w handlu kojarzona była z wyzyskiem pracownika odeszły w zapomnienie. Problem zatrudnienia może być też spowodowany przez programy socjalne prowadzone przez państwo. Często dla kobiety z trójką dzieci praca, np. w handlu, się nie opłaca, ponieważ otrzymuje od państwa tyle, ile mogłaby otrzymać na początku kariery w handlu.

a