środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
wtorek, 20 grudzień 2016 15:43

Śmigłowiec SW-4 ,Solo’ rozpoczyna próby w locie na lotnisku w Grottaglie Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Śmigłowiec SW-4 ,Solo’ rozpoczyna próby w locie na lotnisku w Grottaglie mat. pras.

Wraz z pierwszym lotem nowatorskiego zdalnie pilotowanego śmigłowca SW-4 ‘Solo’, który odbył się 15 grudnia na lotnisku Taranto-Grottaglie, firma LeonardoFinmeccanica rozpoczęła program prób w locie mających na celu weryfikację parametrów operacyjnych i potwierdzenie procedur przelotowych maszyny, zarówno w warunkach normalnych jak i awaryjnych.


Mauro Moretti, Prezes oraz Dyrektor Generalny Leonardo powiedział: „SW-4 ‘Solo’ to świadectwo zaangażowania przemysłowego oraz innowacyjności firmy Leonardo w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, które tworzą sektor o wzmożonej globalnej konkurencyjności. Jest on elementem wachlarza rozwiązań sprawiających, że Leonardo to jedyna europejska firma zdolna dostarczyć kompletny system bezzałogowy. W obliczu postępu technologicznego wygrywają te regiony, które potrafią dostosować się do potrzeb rynku. Grottaglie jest tego dobrym przykładem.”
Wspomniany lot jest elementem współpracy rozpoczętej w 2015 r. między Leonardo, Aeroporti di Puglia (AdP) oraz Distretto Tecnologico Aerospaziale Pugliese (DTA) na rzecz „Stanowiska Testowego Grottaglie,” które jest kandydatem do tego, aby stać się włoskim rozwiązaniem zaspakajającym zapotrzebowanie włoskiego i europejskiego przemysłu na miejsce do przeprowadzania testów bezzałogowych statków powietrznych. Próby w locie, realizowane we współpracy z DTA oraz Ente Nazionale Aviazione Civile (ENAC, Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego) będą kontynuowane w pierwszych miesiącach 2017 r. Wśród kluczowych celów tych testów wymienić można potwierdzenie procedur i regulacji w zakresie korzystania z bezzałogowych statków powietrznych.
‘Solo’ wywodzący się od śmigłowca SW-4 produkowanego przez PZL-Świdnik, jest wyposażony w zaawansowane systemy i sensory wytwarzane przez oddziały Leonardo we Włoszech oraz Wielkiej Brytanii i został zaprojektowany do realizacji lotów bezzałogowych, jak i z pilotem na pokładzie. ‘Solo’, który przeszedł ostatnio serię udanych pokazów w Wielkiej Brytanii, jest nowatorskim rozwiązaniem dla takich działań, jak monitoring hydrologiczny i infrastruktury o strategicznym znaczeniu, walka z pożarami, misje poszukiwawczo-ratownicze, patrolowanie, czy niesienie pomocy w czasie klęsk żywiołowych.

a