niedziela, październik 02, 2022
Follow Us
czwartek, 25 czerwiec 2015 16:05

Aby każda gmina miała swojego Latarnika Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aby każda gmina miała swojego Latarnika fot. latarnicy.pl

- Środowisko blisko trzech tysięcy entuzjastów, Latarników Polski Cyfrowej, którzy przez ostatnie trzy lata poświęcili się wprowadzaniu dorosłych Polaków w cyfrowy świat to ogromny potencjał, którego nie można zmarnować – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Realizuje ono wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji program POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS. Przyszłość środowiska Latarników i sposoby wykorzystania jego potencjału będą najważniejszymi tematami IV Ogólnopolskiego Zjazdu Latarników Polski Cyfrowej, który odbędzie się 14-15 września 2015 w Lublinie.

Doroczne spotkanie Latarników z całej Polski wypełnią sesje poświęcone wewnętrznym aspektom pracy Latarników, warsztaty podnoszące ich indywidualne umiejętności oraz spotkania z ekspertami. Zjazd będzie okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, ale też rozmowy w Latarniczym gronie. Kluczowe znaczenie będą miały dyskusje na temat uwarunkowań kontynuacji aktywności Latarników Polski Cyfrowej Sesje, warsztaty i spotkania IV Zjazdu przeprowadzone zostaną w pomieszczeniach Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego.

Szczególnie istotnym tematem dyskusji tegorocznego Zjazdu będzie możliwość dalszego zagospodarowania kapitału, jaki udało się stworzyć w ramach programu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS. – W ciągu trzech lat wypracowaliśmy w Polsce ogromny potencjał edukatorów, wiedzy, narzędzi edukacyjnych i energii w lokalnych środowiskach. To ogromna inwestycja w system edukacji cyfrowej dorosłych, którą należy dalej wykorzystywać. Latarnicy już starają się wchodzić w relacje z takimi organizacjami pozarządowymi jak Uniwersytety Trzeciego Wieku czy też z władzami samorządowymi. To jest nasz kierunek działań na kolejne lata. Naszym celem jest, aby każda gmina miała swojego Latarnika – mówi Krzysztof Głomb.

Do tej pory w ramach programu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS zorganizowano już 36 tyś, zajęć, a prowadzący je Latarnicy Polski Cyfrowej poświęcili na nie 69 tyś godzin – czyli przepracowali 7 lat i 8 miesięcy. W programie przeszkolono ponad 260 tys. osób. Efektem programu jest także bogata baza materiałów edukacyjnych, filmów, multimediów, poradników, a także materiałów promocyjnych dostępnych w portalu www.latarnicy.pl. W Tarnowie działa również krajowe Centrum Kompetencji Cyfrowych, zajmujące się konsultacjami, doradztwem, pomocą edukacyjną skierowaną do Latarników, jak i osób 50+, pragnącym podjąć naukę.

Zjazd jest organizowany w ramach Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju internetu szerokopasmowego w Polsce, realizowanego pod hasłem POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

a