środa, listopad 29, 2023
Follow Us
poniedziałek, 15 czerwiec 2015 12:10

Rewolucja w jakości obrazu telewizyjnego Wyróżniony

Napisane przez Polska The Times
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na światowym rynku telewizorów, dostępnych jest coraz więcej zaawansowanych technologicznie odbiorników, umożliwiających dostęp do formatu Ultra HD, a odbiorcy na całym świecie oczekują jeszcze lepszej niż dotychczas jakości odbioru telewizji. Postęp tej technologii zależy jednak nie tylko od zapotrzebowania telewidzów, ale w głównej mierze od zainteresowania nadawców telewizyjnych. Wiele wskazuje na to, że ciągu najbliższych lat Ultra HD będzie najbardziej pożądaną technologią na polskim rynku telewizyjnym.

Eksperci, nadawcy i producenci telewizorów są zgodni: technologia Ultra HD to kolejna, nadchodząca rewolucja na rynku rozpowszechniania treści. Standard ten jest już powszechnie używany m.in. w kinach. Nic dziwnego, skoro format Ultra HD lub 4K w projekcji kinowej, w przeciwieństwie do „zwykłego HD", zapewnia czterokrotnie wyższą rozdzielczość obrazu, więcej kolorów i lepszy kontrast. Czołowi producenci telewizorów tacy, jak Samsung, Sony, Panasonic czy LG wprowadzają na rynek coraz więcej odbiorników z możliwością odbioru Ultra HD. Ekrany są doskonalsze - znacznie cieńsze i większe od swoich poprzedników sprzed zaledwie kilku lat.

Nowoczesne telewizory pojawiają się już w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Według danych DisplaySearch do roku 2016 aż 78 proc, telewizorów o przekątnej powyżej 50 cali będzie miało już matryce UHD.

Nowa technologia powoli przyciąga i przekonuje konsumentów. Z przewidywań ekspertów wynika, że do 2025 roku na całym świecie powstanie ponad 1000 nowych kanałów w jakości Ultra HD. Sprzedaż odbiorników tego sygnału sięgnie aż 500 milionów sztuk, a dekoderów przekroczy 400 milionów. Nie dziwne więc, że w tę technologię inwestują operatorzy satelitarni.

Liderem w zakresie wdrażania technologii Ultra HD jest obecnie operator satelitarny SES Astra. - Dzięki flocie liczącej ponad 50 satelitów, docieramy do 99 procent globalnej populacji. Już teraz jesteśmy w stanie zapewnić dostęp do technologii Ultra HD odbiorcom na całym świecie – czytamy w komunikacie SES Astra.

Udane testy UHD

Oglądanie imprez sportowych czy filmów w jakości Ultra HD, może więc oznaczać przeniesienie odbiorców w zupełnie inny wymiar i zaoferować nowe, ciekawe doznania. Przekonali się o tym po raz pierwszy w 2012 roku uczestnicy targów IBC w Amsterdamie. Wtedy to SES Astra zademonstrowała jakość Ultra HD. Rok później zaprezentowano całą technologię jako możliwą do komercyjnego wykorzystania.
Również podczas IBC w 2014 roku - w ramach współpracy SES Astra i firmy Samsung, zademonstrowano treść w jakości Ultra HD, po raz pierwszy kodowaną na całej drodze transmisyjnej. Została ona nadana przez satelitę SES znajdującego się na pozycji orbitalnej 19,2 E. Sygnał w rozdzielczości 3840x2160 w standardzie HEVC został odkodowany przez moduł SmarDTV CI Plus i wyświetlony na telewizorach Samsung Ultra HD.

UHD coraz bliżej

SES Astra nadaje na swoich satelitach kanały demonstracyjne, które mają prezentować jakość obrazu Ultra HD. Jeden z nich został uruchomiony na pozycji 28,2 E podczas konferencji poświęconej technologii Ultra HD zorganizowanej przez SES Astra w Londynie w lutym br. Przedstawiciele SES Astra podkreślali podczas prezentacji, że kanał powstał, by pokazać różnicę w odbiorze obrazów w bardzo wysokiej jakości w porównaniu ze standardowym sygnałem telewizyjnym. Widzowie na ekranach mogą oglądać fragmenty różnych dyscyplin sportowych, obrazy egzotycznych zwierząt i dzikiej natury, a także panoramy miast.

Testowy kanał Ultra HD nadawany jest m.in. z popularnej w Polsce pozycji orbitalnej 19,2 E.

Satelity = nowe możliwości

Na całym świecie obecnie standardem jest format HD, w którym Astra jest zdecydowanym liderem. W chwili obecnej w Polsce wiele kanałów jest nadawanych w dwóch standardach: SD i HD, jednak nowe programy wprowadzane są już w formacie HD. Można więc powiedzieć, że większość widzów ma dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o kanały HD nadawane z satelity Astra, to jest ich obecnie w Europie ponad 500.

W roku 2014 sygnał w jakości HD w całej Europie odbierało 47 milionów gospodarstw domowych. Rok wcześniej 9 milionów mniej. Ekspansja jest więc szybka i widoczna. 77 proc. europejskich domostw odbierających sygnał satelitarny ogląda programy w HD transmitowane przez SES Astra. Firma na koniec 2014 roku nadawała ponad 6500 kanałów tv, w tym ponad 1800 w jakości HD.

a