czwartek, grudzień 02, 2021
Follow Us
środa, 14 styczeń 2015 11:31

Luksemburg planuje wyniesienie satelity do końca 2017

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Luksemburg planuje wyniesienie satelity do końca 2017 fot. sxc.hu

SES (spółka akcyjna notowana na indeksach NYSE, Euronext Paris i Luxembourg Stock Exchange pod nazwą SESG) ogłosiła plan umieszczania na orbicie pod koniec roku 2017 satelity przeznaczonego dla użytku rządowego, w partnerstwie z rządem Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Właścicielem satelity będzie spółka z siedzibą w Luksemburgu, będąca wspólnym przedsięwzięciem SES oraz rządu Wielkiego Księstwa, która również zajmować się będzie zarządzaniem nowym satelitą.

Rząd Luksemburga oraz SES zainwestują po 50 milionów euro w nową spółkę, która jednocześnie otrzyma pożyczkę w wysokości 125 milionów euro od konsorcjum banków luksemburskich na sfinansowane zakupu oraz wyniesienia satelity na orbicie. Inwestycja została przewidziana w obecnych planach wydatków kapitałowych SES.

Satelita zostanie umieszczony na europejskim łuku orbitalnym, obejmującym Europę, Bliski Wschód, Afrykę oraz rejon Azji i Pacyfiku. Pojemności na nowym satelicie zaspokoją potrzeby Luksemburga w zakresie komunikacji satelitarnej na częstotliwościach wykorzystywanych w celach militarnych. Pojemności te będą także udostępniane do celów obronnych i rządowych. Nowy wielozadaniowy satelita będzie korzystał z dedykowanych częstotliwości wojskowych (pasmo X oraz wojskowe pasmo Ka), zapewniając silne i w pełni sterowalne wiązki obsługujące wiele różnych działań.

"To nowe, ambitne partnerstwo publiczno-prywatne, pokazuje znaczenie Luksemburga w międzynarodowym sektorze kosmicznym oraz bliskie więzi łączące SES i Luksemburg. SES w pełni docenia znaczenie udziału rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga w tym przedsięwzięciu" - powiedział Karim Michel Sabbagh, Prezes oraz Dyrektor Zarządzający SES. "Jako komercyjny operator satelitarny, SES wesprze swoją wiedzą i doświadczeniem nowe przedsięwzięcie, przeznaczone do obsługi szerokiej gamy przyszłych klientów rządowych oraz instytucjonalnych, przynosząc korzyści dla klientów, jak również Wielkiego Księstwa Luksemburga."

"Wywodząc się z krajowego sektora kosmicznego, projekt ten stanowi nie tylko ważny wkład Luksemburga w obronność europejską, ale dodatkowo wspiera rządową politykę dywersyfikacji w sektorze kluczowych technologii" - powiedział Etienne Schneider, Wicepremier, Minister Obrony oraz Minister Gospodarki Wielkiego Księstwa Luksemburga.

a